Leaderboard

Menu

News

27 Mar 2019

2019 Oceania Area and Combined Events Championships Team Announcement

2019 Oceania Area and Combined Events Championships Team Announcement

Author: Page Admin  /  Categories: News, High Performance News  / 

A New Zealand team of 113 athletes, including 11 Para Athletes, has been selected for the 2019 Oceania Area & Combined Events Championships in Townsville on 25-28 June (note: some athletes are provisional). The championships will be contested in senior, Under 20 and Under 18 grades.

The largest ever New Zealand team to be selected for the event features Olympians Nick Willis, Jacko Gill, Brent Newdick and Angie Petty, and Paralympians Holly Robinson, Anna Grimaldi and Jessica Hamill, along with a host of athletes who have represented New Zealand at a Commonwealth or World Championship level.

The Oceania Area & Combined Events Championships will be a significant event for many athletes still aiming to qualify for the 2019 Doha IAAF World Championships and 2019 Dubai World Para Athletics Championships, coming up in October and November respectively.

One athlete who has already met the women’s shot put IAAF entry standard is Maddison-lee Wesche, who will be one to watch following her IAAF World Championship qualifying throw of 18.32m at the Sir Graeme Douglas International on March 21st. Jacko Gill has also secured a qualifying mark in the men’s shot put (20.76m), but will no doubt be looking to build on that result. Lisa Adams features in the women’s F37 shot put, following her para world record breaking throws at Nationals and the Sir Graeme Douglas International Track Challenge.

Portia Bing will be aiming to cut 0.04s off her 400m hurdles PB to meet the IAAF entry standard for the IAAF World Championships. Cantabrians Angie Petty and Katherine Camp will once again battle it out in the women’s 800m, looking for a qualifying time of 2:00.60.

In the pole vault, senior women’s national champion Olivia McTaggart features, along with 2019 Junior Champion Imogen Ayris. McTaggart will be aiming to top the qualifying mark of 4.56m.

In the senior men’s 100m and 200m, Joseph Millar and Edward Osei-Nketia feature and will line-up against each other for the first time since the Capital Classic in January, where Edward took first over both distances.

Applicants for Team Management positions are now being sought. Please click here to apply.

 

First Name Last Name Gender Age Group Events Selected
Lisa Adams Female Open Para F37 Shotput, F37 Discus
Danielle Aitchison Female Open Para T36 100m, T36 200m
Amy Dunn Female Open Para F41 Shot Put
Anna Grimaldi Female Open Para T47 Long Jump, T47 100m
Jess Hamill Female Open Para F34 Seated Shot Put
Libby Leikis Female Open Para T37 100m, T37 400m
Holly Robinson Female Open Para F46 Javelin
Mitch Joynt Male Open Para T67 100m, T67 400m
Joshua Lush Male Open Para T20 Long Jump, T20 400m
Ben Tuimaseve Male Open Para F37 Shot Put
Liam Wilson Male Open Para T37 100m, T37 Long Jump, T37 200m
           
First Name Last Name Gender Age Group Events Selected
Katrina Anderson Female Senior 800m, 4x400m Relay Provisional Selection
Ashleigh Bennett Female Senior Long Jump
Kelsey Berryman Female Senior Long Jump
Portia Bing Female Senior 400m H
Nicole Bradley Female Senior Hammer Throw
Lauren Bruce Female Senior Discus Throw, Hammer Throw
Olivia Burdon Female Senior 5000m, 1500m
Camille Buscomb Female Senior 5000m, 10,000m
Katherine Camp Female Senior 800m, 1500m
Brooke Cull Female Senior 400m, 4x400m Relay
Olivia Eaton Female Senior 100m, 200m, 4 x 100 relay
Rosa Flanagan Female Senior 3000m SC
Rebekah Greene Female Senior 800m, 1500m, 5000m
Siostina Hakeai Female Senior Discus Throw
Zoe Hobbs Female Senior 100m, 200m, 4x100m Relay
Georgia Hulls Female Senior 200m, 400m, 4x100m Relay, 4x400m Relay
Mackenzie Keenan Female Senior 400m H, 4x400m Relay
TeRina Keenan Female Senior Discus Throw
Atipa Mabonga Female Senior Triple Jump
Caitlin McQuilkin-Bell Female Senior 3000m S
Olivia McTaggart Female Senior Pole Vault
Hannah Miller Female Senior 5000m
Fiona Morrison Female Senior 100m H
Keeley O'Hagan Female Senior High Jump
Victoria Owers Female Senior Shot Put
Tori Peeters Female Senior Javelin
Anna Percy Female Senior 400m H
Angela Petty Female Senior 800m
Amy Robertson Female Senior 100m H
Christina Ryan Female Senior Heptathlon
Brooke Somerfield Female Senior 100m, 4x100m Relay
Briana Stephenson Female Senior Long Jump
Emma Sutherland Female Senior High Jump
Anna Thomson Female Senior Triple Jump
Maddison-Lee Wesche Female Senior Shot Put
Livvy Wilson Female Senior 4x100m Relay
Max Attwell Male Senior High Jump, Long Jump, Pole Vault, 110m H, Decathlon
Ryan Ballantyne Male Senior Shot Put
Matthew Baxter Male Senior 5000m, 10,000m
Jordan Bolland Male Senior 100m, 200m
Oli Chignell Male Senior 5000m
Michael Cochrane Male Senior 400m H
Cameron French Male Senior 400m H
Hamish Gill Male Senior 4x100m Relay
Jacko Gill Male Senior Shot Put
Marshall Hall Male Senior Discus Throw
Joshua Hawkins Male Senior 110m H
Jack Henry Male Senior Decathlon Provisional Selection
Hamish Kerr Male Senior High Jump
Ben Langton Burnell Male Senior Javelin
Joshua Ledger Male Senior 400m Provisional Selection
Brad Mathas Male Senior 800m
Luke Mercieca Male Senior 400m
Joseph Millar Male Senior 100m, 200m
Brent Newdick Male Senior Decathlon Provisional Selection
Anthony Nobilo Male Senior Hammer Throw
Edward Osei-Nketia Male Senior 100m, 200m
Alexander Parkinson Male Senior Discus Throw
Jordan Peters Male Senior Long Jump
James Preston Male Senior 800m
Simon Rogers Male Senior 1500m
Nick Southgate Male Senior Pole Vault
Eric Speakman Male Senior 1500m, 3000m S Provisional Selection 
James Steyn Male Senior Pole Vault
Nicholas Willis Male Senior 1500m, 5000m
Marcus Wolton Male Senior High Jump
Alex Wood Male Senior Javelin
Matthew Wyatt Male Senior Long Jump
           
First Name Last Name Gender Age Group Events Selected
Zharna Beattie Female U18 Discus, Shotput
Emma McKay Female U18 Long Jump, Triple Jump
Mile Naime Female U18 Hammer Throw
Emma Osborne Female U18 400m, 800m
Isabella Richardson Female U18 1500m, 3000m
Krystie Solomon Female U18 800m, 4x400m Relay
Kaia Tupu-South Female U18 Shot Put, Discus
Maddie Wilson Female U18 Heptathlon
Charles Annals Male U18 Long Jump, Triple Jump
Samuel Colyer Male U18 Long Jump, Triple Jump
Daniel du Toit Male U18 5,000m Walk, 10,000m Walk
Nikolas Kini Male U18 Discus, Shotput, Hammer
Cameron Moffitt Male U18 Decathlon, 4x100m relay
Dominic Overend Male U18 100m, 200m, 4x100m relay
Jordan Stewart Male U18 100m, 200m, 4x100m Relay
Ethan Walker Male U18 Javelin
Ethan Wallace Male U18 100m, 200m, 4x100m relay
Jayden Williamson Male U18 High Jump, Discus Throw
           
First Name Last Name Gender Age Group Events Selected
Sophie Atkinson Female U20 800m
Imogen Ayris Female U20 Pole Vault
Leah Belfield Female U20 100m, 200m, 4x100 Relay, 4x400 Relay
Kayla Goodwin Female U20 Heptathlon, Triple Jump, Long Jump, 100m H*
Tatiana Kaumoana Female U20 Discus Throw
Alessandra Macdonald Female U20 400m H, 100m H, Heptathlon
Josephine Reeves Female U20 U20 High Jump, Senior High Jump
Dyani Shepherd-Oates Female U20 Hammer Throw, Discus Throw, Shot Put
Matthew Aucamp Male U20 Decathlon
Rowan Blaikie Male U20 400m, 800m
Patrick Dowd Male U20 800m
Sam Hyde-Smith Male U20 800m, 1500m
Josh Inger Male U20 High Jump
Jared Neighbours Male U20 Decathlon, Javelin
Cam Robinson Male U20 U20 Javelin
Cody Wilson Male U20 200m, 100m

 

 

 

 
Print

Number of views (21177)      Comments (0)

Tags:

Search News

Copyright 2020 by Athletics New Zealand