Leaderboard

Menu

News

19 Nov 2018

Weekly Round up 19 November 2018

Weekly Round up 19 November 2018

Author: Page Admin  /  Categories: News  / 
AUCKLAND
Athletics Auckland Meeting
, Mt Smart Stadium – 17 November 2018

Olivia McTaggart soared to new heights in the pole vault clearing a personal best of 4.45m. She started at 4.05m, was over both 4.20m and 4.35m on her third attempt and the 4.45m on her second attempt. The 18 year old went close to clearing 4.55m on her three attempts. It was McTaggart’s best since 4.40m in Germany in June. McTaggart who holds the New Zealand under 17 record of 4.30m has up to 9 January when she turns 19 to have a crack at Eliza McCartney’s New Zealand under 19 record of 4.50m. Hannah Philpot and Isabella Murrell were both over at 3.45m for Murrell it was a personal best.

Dominic Overend who has a best of 21.44 at last month’s Youth Olympics in Argentina won the 200m in 21.65 (-0.4) from Oliver Miller 22.06 PB and Daniel Parkes 22.48 PB. George Kozlov won the next division in 22.34 (-0.9) PB. Alexander Hull won the 1500m in 4:09.56 from Aunese Curreen of Samoa 4:11.55 who qualified for next week’s Oceania Polynesian Regional Championships in Tahiti. Olly Parkinson 300m H 40.36. Tony Sargisson 3000m RW 16:33.48. Nikolas Kini 5kg SP 17.53m PB. Edwin Leung TJ 13.36m (+2.2) and 13.13m (+0.2) PB. Nicholas Southgate PV 5.15m. Georgia Hulls (Hastings) 200m 24.39 (-0.5), Natasha Eady 24.70 PB, Charlotte Holland 24.93 PB also TJ 10.84m (+2.5). Maiya Christini (Wgtn) 1500m 4:30.56 mx PB. Chloe Browne 1500m 4:48.95 PB. Isabella Richardson 3000m 10:03.15 PB. Samadiana Fariz 300m H 45.19 PB, Brianna Cadwallader 46.07 PB. Taylor Bell 2000m RW 11:56.43. Diana Ismagilova TJ 11.36m (+1.6).

HAMILTON
Athletics Waikato Bay of Plenty and Sam Johnson Throws Meeting
, Porritt Stadium – 18 November 2018

Throws Meeting: Connor Bell extended his New Zealand under 18 1.5kg discus throw record to 69.23m (subject to ratification). His series was 67.83, 64.85, x, 67.74, 69.23, 68.23. This is an improvement on his 65.63m from the New Zealand secondary schools championships in Hastings in December and his 66.84m in winning the gold medal at the Youth Olympic Games in Argentina last month. Bell has an unofficial record throw of 69.67m to his credit from a meeting on the North Shore in August.

Kaia Tupu-South DT 43.40m. Emma Bull 3kg HT 44.30m PB. Maria Naime 3kg HT 47.03m PB. Centaine Noom 3kg HT 46.21m. Savannah Scheen 3kg HT 44.27m, 500g JT 40.86m. Jayden Williamson 1.25kg DT 50.66m, 4kg HT 55.04m. William Manuleila 5kg HT 49.85m. Anthony Nobilo 6kg HT 68.65m PB. Anthony Barmes 6kg HT 55.97m PB. Jayden Gozdz 700g JT 53.03m. 
Open Meeting: Leah Belfield 60m 7.58 (+2.1), 200m 24.70 (+2.1). Charli Miller 800m 2:25.18. Jemima Antonizzi mile 5:17.89, Samantha Corbett 5:17.90. Katie Corbett 300m H 47.39. Brooke Batters 300m H 48.17. Alessandra Macdonald 300m H 43.29, TJ 10.90m. Katie-Lee Roper HJ 1.71m. Kayla Goodwin TJ 12.24m (NWI). Ethan Holman 60m 6.90 (+1.8), 200m 22.34 (+2.7). Tyron Hilton 60m 7.06 (+1.8), 200m 22.19. Michael Goldie 200m 21.97 (+2.7). Hamish McGiven 300m H 44.06. Jayden Williamson HJ 1.95m, Josh Inger 1.95m.

WELLINGTON
Regional League No 3
, Newtown Park Stadium – 17 November 2018
Connor Munro 300m H 42.00. Sophie Redmayne 300m H 47.07. Daniel Du Toit 3000m RW 13:40.49 PB. Jacqueline Wilson 3000m RW 18:59.12. Briana Stephenson 100m 12.13 (+4.2), LJ 5.36m (+0.2). Genna Maples 100m 12.31, 200m 26.14 (+2.9), LJ 5.36m (0.0). Cody Wilson 100m 11.03 (+1.9), 200m 22.78 (+0.6). Finlay Seeds 2000m steeplechase 6:24.63. Emma Osborne 400m 56.60. Emma Douglass 400m 58.25 PB. Brayden Grant 400m 50.45. Rebecca Baker 1500m 4:54.51. Max Karamanolis 1500m 4:07.33. Paris Munro 80m H 12.83 (-0.6), 300m H 48.82 PB. Ana Brabyn 800m 2:16.13 PB. Josh Nairne 800m 1:56.98. Isaac Oliver 100m 11.23 (+1.9), 200m 22.73 (+0.6). Kirstie Rae 3000m 10:07.44. Levante Timar 3000m 8:58.69. Joseph Quinn 4kg HT 57.05m. Jordan Peters LJ 7.21m (+3.3) and 6.91m (+1.0). Emma Sutherland HJ 1.80m. Montaya Wharehinga 4kg HT 50.43m, 600g JT 30.25m. Corrina Minko LJ 5.94m (+0.2). Nathaniel Sulupo 7.26kg SP 15.17m, 2kg DT 49.95m. Sean Howe 5kg SP 14.30m. Sean Pay HJ 1.97m, PV 3.80m PB, 800g JT 39.52m. William Crayford HJ 1.93m. Scott Thomson TJ 14.84m (+2.2), and 14.02m (+0.2). Anna Thomson TJ 12.72m (+2.4) and 12.61m (+1.0). Guy Peterson 700g JT 48.56m PB. Nathan Whiteman 6kg HT 45.42m PB. 

NELSON
Harold Nelson Classic
, Sexton Track – 17 November 2018
Lucy Sheat 100m 12.99 (0.0). Alex Dawson 100m 11.10 (+1.3). Amanda Fitisemanu 100m 13.04 (0.0), 200m 26.42 NWI. Camryn Smart 400m 58.47 PB. David Hansen 400m 55.44. Lucy Harman 1500m 4:59.37. Joe Ford 1.5kg DT 41.16m. Eleri James-Sitters LJ 5.13m (+0.1). Jamey Ingham TJ 10.70m (+0.5). Leila Collin TJ 10.14m (+0.1).

CHRISTCHURCH
South Island Combined Events and Athletics Canterbury Meeting
, Nga Puna Wai Sports Hub – 17/18 November 2018
Kelsey Berryman 60m 7.87 (-0.7), LJ 5.99m (+1.4). Fiona Morrison 60m 7.92, 100m 12.35 (-0.1), 400m 58.76. Anna Percy 100m 12.37 (+1.8), 200m 24.64 (+1.8). Nynke Mulholland 1500m 4:40.15, Tamara Reeves 4:47.56. Sophie White 300m H 48.36. Jean Kozyniak 2000m steeplechase 7:10.63. Tatiana Kaumoana DT 47.98m. Caitlin Bonne 600g JT 41.34m. Daniel Trenberth 400m 51.30. Nathan Cochrane 800m 1:59.61. Matt Dryden 1500m 4:10.26. John Wells 300m H 41.11. Hamish Kerr HJ 2.22m. Seamus Mulrooney 2kg DT 40.64m. Alfie Baker HJ 1.86m. Sophie Glover 800m 2:20.60 mx. Orestas Rimkus 10,000m 34:51.40.
New Zealand champion Christina Ryan SW heptathlon 4562 points PB (100m H 15.52 -0.5, HJ 1.52m, SP 10.92m, 200m 25.90 +0.8, LJ 5.41m +2.9, JT 33.42m, 800m 2:42.58), Stacey Gunn 3910. U/20 Joccoaa Palmer 3951 PB, Lexi Maples 3828. U/18 Anastasia Naylor 3466. U/16 Kaitlin Feather 3643. 
U/20 decathlon Jared Neighbours 5972 PB (100m 12.11 -0.7, LJ 5.87m +1.7, SP 6kg 13.32m PB, HJ 1.80m =PB, 400m 57.41, 110m H 16.10 +2.6, DT 1.75kg 41.65m, PV 3.41m, JT 51.94m, 1500m 5:11.61). U/18 Joshua Bull 4971 PB. MM Wayne Doyle 3642. U/16 octathlon Quinn Andis 4228.

INVERCARGILL
Athletics Southland Meeting
, Surrey Park – 17 November 2018
Emily Hay 2000m steeplechase 762mm 7:44.26 PB. Emma McColl TJ 10.37m (+2.2). Tessa Baird TJ 10.30m (+4.5). Buddy Small 3000m steeplechase 914mm 10:06.29 PB. Andrew Allan TJ 13.04m (+2.3) and 12.96m (+1.9). Trent Hogg 1.5kg DT 38.34m PB, Sam Cole 36.69m PB, Rico Fisher 34.00m PB. Teagan Ashley 3kg HT 47.51m PB. James Tudor 800g JT 41.96m. Jamie Shaw 3000m RW 14:33.99.

INTERNATIONAL

AUSTRALIA
Treloar Shield
, SOPAC, 10 November: Warren Button HT 56.68m (3).
Victorian 5000m Championship, Lakeside Stadium, Albert Park Melbourne, 15 November: Oli Chignell 14:15.51 PB (5RA), Caden Shields 14:31.42 (12RA).

USA
NCAA Cross Country Championships
, Verona Wisconsin, 17 November: 10km; Matt Baxter (Northern Arizona) 29:36 (15), Geordie Beamish (Northern Arizona) 29:59 (39), Harry Ewing (Wyoming) 30:40 (105), Daniel Hintz (Wyoming) 30:48 (116). Northern Arizona was the winning team. 6km; Lilli Burdon (Washington) 20:32 (33), Katrina Robinson (Arkansas) 20:38 (41).

ROAD AND TRAIL RACES AROUND THE COUNTRY

Kerikeri
Kerikeri Half Marathon, Okaihau to Kerikeri, 17 November: Luke McCallum 1:10:25, Harry Linford 1:11:36, Louis Young 1:12:07. Alannah Van Hout 1:22:00, Caris Teo 1:23:32, Dale Berrill 1:26:24. Walk; Corinne Smith 2:09:08, Shirley Dryden 2:16:19, Chris Paice 2:17:24. 5km; Tim Goodwin 15:50, Callum Hoult 18:25, Dom Mildon 18:31. Charlotte Thorne 21:38.

Auckland
Pakuranga 5km, Lloyd Elsmore Park, 12 November: Jared Hartshorn 18:52, Simon Riley 18:57, Connor Jamieson 20:29. Caitlin Harley 21:12.
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 13 November: Chris Wharam 16:36, Gene Rand 16:49, Josh Lokes 17:22. Nicola Bowen 19:30, Grace Hessell 19:59, Christine Adamson 20:26.
Rat Race 5km, Takapuna, 14 November: Adam Palmer 18:32, Chris Lindsay 20:50, Kevin Bosch 21:42.
Owairaka 5km, Mt Roskill, 14 November: Hamish Gunns 18:55, Charlie Li 21:32. 2.5km Simon Aspden 9:01.
YMCA 10km, Auckland Domain, 15 November: Gene Rand 36:58, Isozaki Kotaro 37:11, Tony Warren 39:16. 5km; Daniel Smith 18:49, Keith Burrows 19:15, Matt Bailey 20:15.
Barry Curtis parkrun 5km, 17 November: Jack Ryan 18:07, Shaun Ryan 18:15, Andrew Wallace 19:58.
Cornwall Park parkrun 5km, 17 November: Samuel Waldin 17:40, Sam Turner 18:03, Chris Robb 18:48. 
Millwater parkrun 5km, 17 November: Matthew Peach 17:50, Troy Harold 18:04, Calvin Dawson 18:49. 
Western Springs parkrun 5km, 17 November: Paul White 17:33, Oscar Mahy 18:03, Michael Pearson 18:06. Nicola Bowen 19:31.

Hamilton
Eastside Riverpath 5km, 13 November: Ben Zorgnotti 17:17, John Bowe 17:49, Sunil Fernandez Ritchie 18:23. Kirsten Milne 20:05, Helen Gavin 20:38.
Lake parkrun 5km, 17 November: Blair Tupp 19:24, Stephen Gwerder 20:12, Benjamin Moody 20:59.
Round the Bridges 12km, 18 November: Jacob Priddey 39:32, John Mering 40:00, Logan Rodger 40:07, Garit Read 40:18. Danielle Ingram-Trevis 45:00, Mikayla Nielsen 46:04, Sabina Piras 47:11, Cecilia Flori 47:17, (1784 took part in the 12km). 6km; Andrew Carr 21:23, Joe Morgan 21:37, William Swales 22:29. Aimee Ferguson 24:39, Rachel Smith 27:11, Siobhan Hayman 28:02, (2680 took part in the 6km).

Waihi
Xterra Trail Challenge, Karangahake Gorge, 17 November: Marathon; Josh Garrett 4:12:03, Rhys Johnston 4:17:21, Denis Finn 4:31:40. Sophie Gibbins 5:31:33. 20.5km; Andrius Ramonas 1:29:45, Sam Cadwallader 1:35:27, Chris Morrissey 1:38:46. Juliette Foley 1:48:01. 13km; Ralph Cabansag 1:06:57, Ben Hennessy 1:07:35, Mark Sadovsky 1:08:11. Holly Sprosen 1:15:00. 8.2km; Maxime Lapeyre 39:33, Henry Greaves 40:59, Paul Fordham 42:16. Charlotte Greaves 47:40, Abi Whitehouse 47:40.

Tauranga
Bay Run 5km, 15 November: Chris Myland 17:36, Sarah Gardner 18:19, Dave Parsons 18:34, Olivia Cummings 18:42, Stewart Simpson 18:57, Karien Kennedy 19:05.
Kopurererua Valley Reserve parkrun 5km, 17 November: Justin Copeland 17:58, Dean Horrell 18:36, Jonathan Byers 19:27. 

Whakatane
Toi’s Challenge, 18km Trail Run, Rex Morpeth Park, 18 November: Aidan Campbell 1:27:04, Paul Campbell 1:27:58. Ben Ruthe 1:28:57. Sabrina Grogan 1:32:10, Ali Wilson 1:39:28, Jessica Ruthe 1:45:01.

Cambridge
Avantidrome parkrun 5km, 17 November: William Taylor 17:58, Hugh Allison 18:01, Neil Nelson 20:17.

Rotorua
Puarenga parkrun 5km, 17 November: Stephen Garratt 19:28, Fred Shilton 19:52, Alan Crombie 20:07. 

Gisborne
Waikanae Beach parkrun 5km, 17 November: Caleb Ney 18:23, Grant Lincoln 18:31, Michelle Rennie 19:17, Steve Neshausen 20:04, Le’sharn Anderson 20:55.

Taupo
Two Mile Bay Reserve parkrun 5km, 17 November: Megan Grant 19:38, Samantha Bradley 19:50, Tony More 20:16. Cassie Nicholson 21:08.

Napier
Anderson parkrun 5km, 17 November: Tristan Kramers 19:09, Brad Lawson 19:39, Kelly Crawford 20:12, Georgia Dearing 20:14, Fish Aberadi 20:20.

New Plymouth 
East End parkrun, 17 November: Kurt Drew 18:51, William Hadley 19:46, Mark Sim 20:27.

Palmerston North
Victoria Esplanade parkrun 5km, 17 November: Tim Carpenter 18:30, Steffan Wong 19:00, Ray Lee 20:50.

Greytown
Woodside 5km Trail Run, 17 November: Mark Bouwman 18:51, Warwick Smith 19:59. 

Wellington
Waterfront 5km, 13 November: Daniel Jones 15:30, Ben Twyman 15:37, Thomas Strawbridge 15:56. Mel Aitken 18:36, Abby Miller 20:11, Christina Totina 20:41. Walk; Daniel Du Toit 23:14. Jacqueline Wilson 31:36.
Kapiti Coast parkrun 5km, 17 November: Declan Murphy 20:58. Carolyn Marshall 22:11.
Lower Hutt parkrun 5km, 17 November: Walter Somerville 17:38, Joshua Jordan 18:12, Patrick Carson 19:04. Jayme Maxwell 20:36. 
Porirua parkrun 5km, 17 November: Gareth McCash 18:38, Luke Broadbent 19:41, Christopher O’Connor 20:08. Bridget Dalgliesh 20:38.
The Honest 10km, Oriental Bay, 18 November: Walter Somerville 37:27, David Creamer 38:43, Matt Bonner 38:58.

Nelson
Honest Lawyer 5km, Monaco, 12 November: Chris Sharland 18:34, Roydon Hawks 19:10, Nova Sutherland 19:34. Katie Malthus 19:40, Colette Read 21:17.

Christchurch
Hagley parkrun 5km, 17 November: James Parrott 16:42, Justin Thorby 17:40, Thomas Anderson 17:43. Roxanne Shahtahmasebi 19:41, Paris Carroll 20:25, Carissa McGregor 20:49.
Foster parkrun, Rolleston, 17 November: Luke Greenlees 18:21, Nizar Gilani 19:14, Philip Chapman 19:52.

Wanaka
Wanaka Station Park parkrun 5km, 17 November: Natalie Van Coevorden 19:26, Leo Ikin 20:00.

Queenstown
Queenstown International Marathon, 17 November: Daniel Jones 2:32:09, Alex Cowden 2:42:38, Ewan Sinclair2:42:49. Hannah Oldroyd 2:52:13, Lydia O’Donnell 2:56:01, Aimee Durbin 2:57:00. Half marathon; Daniel Balchin 1:08:42, Jack Moody 1:10:21, James Tunbridge 1:10:30. Lisa Cross 1:19:46, Fiona Crombie 1:24:54, Bronwyn Hager 1:26:12. 10km; Evan Elder 32:14, Blake Reardon 33:36, Matt White 35:09. Rebekah Greene 36:07, Sarah Douglas 37:38, Debbie Donald 38:42.

Dunedin
Botanic Garden parkrun 5km, 17 November: Aaron Anderson 18:23, Simon Kerr 18:31, Ben Rowley 19:25. 

Balclutha
Naish Park parkrun 5km, 17 November: Jason Paler 18:13, Joshua Howie 19:42. 

Invercargill
Queens Park parkrun 5km, 17 November: Brennan Rhodes 18:26, Kennedy Taylor 19:26, James McLeay 19:28, Thomas Collard 21:54, Kimberley Iversen 21:55.

Murray McKinnon
Athletics New Zealand Correspondent
0274 806086
murray@mckinnon.co.nz

Photo Credit: Scott Wilson, Athletics Auckland

 
Print

Number of views (983)      Comments (0)

Tags:

Search News

Copyright 2019 by Athletics New Zealand