News & Updates

12 July 2021 • General

Weekly Round Up: 12 July

Katherine Camp with the Kennett Cup after winning the senior women’s 7km at the South Island Cross Country Championships

New Zealand Competition Results

AUCKLAND
Pre-Olympic Shot Put Series, AUT Millennium Stadium, North Shore – 10 July 2021
Jacko Gill impressed with a personal best throw of 21.55m, three weeks out from the qualifying rounds of the shot put at the Tokyo Olympic Games.

The 26-year-old added 3 centimetres to his previous best at the International Track Meet in Christchurch in February. His series was 21.55, 20.90, x, 20.72, 19.69, 20.87.

National javelin throw champion Anton Schroder from Taieri was second in the shot put comp with 11.57m and Michael Mitchell, silver medallist in the national javelin championship, also from Taieri, was third with 10.02m.

Liam Ngchok-Wulf was out to 15.54m with the 6kg shot.

Ben Tuimaseve F37 of Papakura, who will represent New Zealand at the Tokyo 2020 Paralympic Games, extended the 5kg shot out to 13.63m, 2cm off his New Zealand Para Athlete record set in March at the same venue.

MASTERTON
Winter Track and Field Series, Colin Pugh Sports Bowl – 11 July 2021
National junior 5000m champion Will Anthony cut 10 seconds off his previous best with a run of 14:21.62 over 5000m.

Zion Trigger Faitele 6kg SP 15.55m PB, a 4cm improvement. Max Abbot 6kg SP 13.61m PB from 12.56m, 6kg HT 49.38m. Corran Hanning F12 5kg SP 12.15m, 5kg HT 35.41m. Kaleb Sola 6kg HT 46.85m.

Max Karamanolis 3000m 9:01.59. Mackenzie Morgan 3000m 10:42.34 PB. Courtney Fitzgibbon 3000m 10:50.75. Mikayla Sola 3kg SP 11.25m, 3kg HT 39.09m. Cody Wilson 100m 11.64 -1.4. Saravee Sos 100m 11.92 -1.4, 400m 52.93.

CHRISTCHURCH
Kennett Cup Steeples at Ascot, South Island Cross Country Championships, Ascot Park – 10 July 2021
National under 20 10,000m champion in 2018, Christopher Dryden was a clear winner of the senior men’s 9km in 27:55. Mike Phillips was second in 29:11 and Cameron Swales third in 30:10. Masters men over the same distance: Ryan Kiesanowski 31:32, Chris Mardon 31:43, Nathan Jones 32:26.

Katherine Camp won the women’s 7km in 25:29, from Hannah Oldroyd 25:44 and Angie Petty 26:26.

Under 20 women 5km Tillie Hollyer 19:04, Rosa Twyford 19:17, Georgia-Rose Dawson 19:28. Under 18 5km Catherine Lund 19:12, Emily Waters 20:19, Maddie Sharpe 21:17. MW 5km Nicola Handley 20:26, Tina Cox 20:46, Fiona Gilroy 23:09.

Under 20 men 7km Cameron Clark 22:17, Max Yanzick 23:03, Ethan Smolej 23:22. Under 18 5km Josh Gill 16:25, Josh Fitzgerald 16:27, Theo Walker 16:40. Non champ 5km Connor Melton 15:32.

B16 3km Angus Sevier 10:09. G16 3km Mai Cain-Townley 11:27. B14 3km Aidan Fitzmaurice 11:19. G14 3km Bella Cain-Townley 12:14.

INVERCARGILL
Southland Sports Awards – 25 June 2021
Life Member of Athletics Southland, Lillian Tudor was awarded one of four services to sport awards, ten years to the day that her husband Henry Tudor received the same award.

International Results

POLAND
Kamila Skolimowska Memorial, Wladyslawowo, 11 July: Dame Valerie Adams SP 19.75m meeting record (1) (19.31, 19.21, 19.75, 19.49, 19.54, 19.32). Tom Walsh SP 21.60m (1) (21.03, 21.32, 21.58, 21.58, 21.60, x). Lauren Bruce HT 69.82m (4) (67.01, x, x, x, x, 69.82).

HUNGARY
Gyulai István Memorial Meeting, Székesfehérvár, 5 July: Lauren Bruce HT 70.89m (4) (70.89, 68.77, x, 65.99, x, 70.53). 6 July: Tom Walsh SP 22.22m meet record (1) (21.73, 22.22, 22.09, x, x, 21.74).

FRANCE
Stanislas Nancy, Tomblaine, 5 July: Hamish Carson 1500m 3:38.12 (5).

CANADA
Open Meeting, Burnaby, 3 July: Alison Andrews-Paul 800m 2:07.07 (2).

GERMANY
Sparkassen Gala, Regensburg, 20 June: Jenny Hauke 800m 2:08.97 PB (4).

BELGIUM
Flanders Cup, Guldensporen Meeting, Kortrijk, 10 July: Jenny Hauke 800m 2:08.05 PB (5).

SWITZERLAND
Meeting De La Gruyere, Bulle, 10 July: Zoe Hobbs 100m 11.53 0.0 (3H1), 11.41 +1.8 (3).

Road and Trail Races Around the Country

AUCKLAND
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 6 July: Keith Burrows 17:13, Devon Beckman 17:42, George Painter 18:08. Tia Knight 20:14, Kayla Fairbairn 20:50, Isabel Emerson 21:50.

Rat Race 5km, Takapuna, 7 July: Troy Hundley 17:45, Joel Martin 18:27, Tom Hanrahan 19:12. Stella Hammond 18:31, Hazel Cook 20:20, Maia Lythe 20:43.

Run Auckland 10km, Henderson Park, 11 July: Sam Schofield 36:39, George Mawson 37:26, Josh Hamblyn 38:05. Lisa Cross 39:54, Kristian Reid 40:45, Amelia Lythe 40:52. 5km; Jacob Hewitt 18:15, Mark Carryer 19:05, William Moulder 19:34. Denika Clooney 20:04, Scarlett Gwin 21:21, Sarah Simpson 22:12.

TOKOROA
Cougar Trail Run, 10 July: 21.1km; Casey Thorby 1:26:15, Donal Mcgoldrick 1:32:57, Stewart Simpson 1:35:56. Sue Crowley 1:40:56, Marie Stephens 1:51:43, Roisin McQuillan 1:53:34. 14.5km; Andrew Beggs 1:03:41, Robbie Hammond 1:06:52, Brendan Colquhoun 1:08:12. Jessica Lamb 1:13:37, Samantha Bradley 1:16:58, Holly Sprosen 1:18:24. 7km; Boh Ritchie 29:54, Richard Stone 33:56, Charlie Murrell 34:36, Renee Carey 35:04, Justyn Smythe 35:07.

MARLBOROUGH SOUNDS
Captain Cook’s Landing, 28km Trail Run along the Queen Charlotte Track, 10 July: Matt Ogden 1:41:59, Ben Williams 1:44:50, Regan Sinclair 1:56:32. Josie Wilcox 1:59:29, Jodi Dobson 2:11:18, Kirsten Hall 2:15:26.

X