News & Updates

16 May 2022 • Track and Field

Weekly Round Up: 15 May

Hannah Miller and Daniel Balchin crossing the line to win the 2022 women’s and men’s senior New Zealand marathon titles, respectively, in Tai Tapu, Canterbury (Photo: Michael Dawson)

New Zealand Track & Field results

CHRISTCHURCH

Reboot – The Athletes Marathon, incorporating the New Zealand Marathon Championship, Tai Tapu Domain – 15 May 2022
It was a personal best bonanza in both the marathon championship and the half marathon for a number of runners. Daniel Balchin on his debut over the 42.2km distance overcame a tiring Oska Baynes to win his ninth national title. Balchin recorded a fast 2:15:55, the quickest time by a New Zealander in New Zealand since Phil Costley’s 2:14:03 in Auckland in 1997.

Baynes, the 2019 national marathon champion in his then best of 2:18:11, finished in a PB 2:16:46, despite nursing a seized left hamstring over the final 1200m. Nathan Tse scored a four-minute improvement coming in third in the seniors in 2:23:39 PB.

Bert Prendergast was next in 2:25:41 PB and Orestas Rimkus sliced nine minutes of his previous best with a 2:28:08 PB. On debut were Nathan Shanks 2:37:32 and Daniel Redmond 2:38:31.

Hannah Miller won the women’s title taking almost a minute from her PB in 2:37:31. Lisa Cross was second in 2:41:12 PB and Nancy Jiang third in 2:51:53 PB.

Andy Good was the first master and third overall in 2:22:39 PB, beating Simon Mace 2:27:57 PB and Dayle Mclauchlan 2:29:18. Paul Hewitson was the first master 50 plus in 2:44:29.

Julian Oakley cut out the half marathon for the first time in a slick 1:03:49. Jacob Priddey clipped two minutes off his previous best in second in 1:07:32 PB. Joshua Baan was third in 1:08:37 PB.

Esther George won the women’s half marathon by 19 seconds in 1:18:37 PB, from Brigid Dennehy 1:18:56 PB and Olivia Ritchie 1:24:15.

AUCKLAND

Cross Country Mixed Distance Racing, Barry Curtis Park East Tamaki – 14 May 2022
In order to offer something different, the Athletics Auckland cross country and road committee promoted races in three time slots with a mass start and each runner choosing the distance they wished to run from the distances offered within each time slot from 2km up to 10km. The event proved popular with runners enjoying the new concept. The results below are the best times for each distance from the three start times.

10km: Jack Paine (Pakuranga) 35:47, Nathan Neale (Pakuranga) 35:55, Dion Wallwork (Pakuranga) 38:17.

8km: Benjamin Rickerby (ACA) 28:09, Sam Schofield (Whippets) 28:27, Tim Hitchcock (Wesley) 28:47. Maiya Christini (ACA) 30:33, Tayla Cox (Owairaka) 32:08, Bethany Bromfield (Owairaka) 32:42.

6km: Christian De Vaal (Pakuranga) 19:02, Ronan Codyre (Pakuranga) 20:36, Jamie Mora (Pakuranga) 20:41. Stella Hammond (Waitakere) 23:40, Holly Harding (Pakuranga) 24:27, Olivia Rooney (Pakuranga) 25:13.

4km: Coen Anderson (ACA) 13:40, Ben Oxford (Pakuranga) 13:56, Alex Wilkins (Pakuranga) 14:06. Imogen Barlow (Pakuranga) 14:56, Boh Ritchie (Hamilton City Hawks) 15:19, Bella Earl (Owairaka) 15:41. Walk: Richie Trathen (Pakuranga) 27:38.

2km: Timothy Wallace (Pakuranga) 6:56, Christian Geldenhuys (Pakuranga) 7:18, Ali Edward (Waitakere) 7:37. Scarlett Robb (ACA) 7:34, Amy Shennan (ACA) 8:11, Kaylee Earl (Owairaka) 8:27.

Autumn Winter Throws #2, AUT Millennium Stadium, North Shore – 14 May 2022
Arno van der Westhuizen HT 54.37m, JT 42.71m PB. Alex Radley JT 48.59m PB. Dane Grant JT 40.54m PB. Sina-Maria Sua 3kg SP 11.71m PB, Savannah Scheen DT 48.63m.

WELLINGTON

CUniversity Relays, Queen Elizabeth Park, Mackay’s Crossing, Paekakariki – 14 May 2022
Feilding Moa Harrier Club scored a notable victory in the 4×3.5km cross country relay with their team of Harry Dixon 11:47 (fastest individual time), Josh Dunston-Brown 13:11, Sam Stichbury 12:55 and George Varney 11:58 achieving a combined time of 49:51. Scottish were second in 50:18 with Seamus Kane 11:57, Jack Shaw 12:15, Kristian Day 12:57 and Harry McLean 13:09. Victoria placed third in the senior men with Tommy Boyd 12:48, Nick Sasse 12:59, Max Taylor 12:57 and Will Critchlow 13:57 clocking 52:41.

Wellington Harrier Athletic Club won the senior women’s relay in 1:01:01, 30 seconds ahead of Scottish with Olympic third in 1:02:07. WHAC (Natasha Rae 14:37, Sarah Tatton 16:06, Isobel Ewing 15:16, Lucy England 15:02). Scottish (Ayesha Shafi 16:21, Ruby Muir 13:48, fastest lap, Emma Perron 14:18, Kasey MacKinnon 17:04). Olympic (Emma Douglass 13:54, Deborah Lynch 14:13, Katie Smith 16:04, Jenny Alderton-Moss 17:56).

Junior men: Trentham (Daniel Du Toit 12:22, Max Poland 12:36, Josh Jordan 12:51, Hassan McCall 12:53) 50:42, WHAC 53:53,  Olympic 54:45.
Junior women: Olympic (Ava Sutherland 14:11, Annabel Tuck 15:12, Kate McHardy 14:14, Lucy Jurke 15:03) 58:40, WHAC 59:23, Olympic 1:01:18.

Master men 35: Scottish (Nick Horspool 12:28, Stephen Day 12:45, James Richardson 13:05, Mark Moore 12:48) 51:06. MM 50 Scottish 58:02.
Master women 35: Scottish (Emily Solsberg 16:35, Fiona Hayvice 17:24, Susan O’Brien 17:10, Lindsay Barwick 16:19) 1:07:28. MW 50 Scottish 1:14:30.

Walk: Ian Sutton (Scottish) 35:47, Antonia Martin (Victoria) 36:47.

International Results

USA

Ivy League, New Haven CT, 7 May: Maia Ramsden 1500m 4:27.84 (1H1). 8 May: Maia Ramsden 1500m 4:23.04 (1), 5000m 17:14.18 (4). Violette Perry DT 44.95m (6).

Atlantic 10, Richmond VA, 8 May: Maccallum Rowe 5000m 14:30.14 (5). Taonga Mbambo 10,000m 30:56.81 (2).

Mid-America Intercollegiate Athletics Association Championships, Emporia KS, 8 May: Christopher Goodwin LJ 7.56m +1.7 (3), TJ 14.76m +1.5 (4).

Big South Outdoor Championships, High Point NC, 11 May: Tessa Webb 3000m steeplechase 11:30.56 (6).

Atlantic Coast Conference, Durham NC, 12 May: Jacob Holmes 1500m 3:56.48 (10H3).                                                                                                                               

Mid-American Championships, Kalamazoo MI, 12 May: Toby Gualter 10,000m 30:22.40 (3), Chris Devaney 30:27.80 (4). 13 May: Krystal Clark 800m 2:09.03 (1H2).

Big East Championships, Storrs CT, 13 May: Angus White 1500m 3:46.82 (3H1). Kimberley May 1500m 4:24.75 PB (2H1). 14 May: Angus White 1500m 3:50.06 (8). Kimberley May 1500m 4:24.65 PB (2). Liam Back 5000m 14:17.50 PB (2).

Great Northwest Athletic Conference Outdoor Championships, Ellensburg WA, 13 May: Alison Andrews-Paul 800m 2:11.25 (1H2). 14 May: Alison Andrews-Paul 800m 2:07.63 (1), 1500m 4:31.94 (1).

Mountain West Championships, Fresno CA, 13 May: Tayla Brunger 100m 11.96 +2.0 PB (5H2). 14 May: Tayla Brunger 100m 12.15 +1.4 (9). Murdoch McIntyre 3000m steeplechase 8:57.37 (7).

Big Sky Conference Championships, Pocatello ID, 13 May: Theo Quax 800m 1:52.22 (2H2), 1500m 3:51.77 (1H1). 14 May: Theo Quax 800m 1:50.39 PB (4), 1500m 3:46.17 (4). Welrè Olivier LJ 7.33m -0.1 (4), TJ 15.92m +1.7 (1).

Portland Distance Carnival, Lewis and Clark College, Portland OR, 14 May: Aimee Mackenzie 5000m 18:41.44 PB (7H2).

Elite Invitational, Princeton NJ, 14 May: Taonga Mbambo 5000m 14:20.08 PB (9).

Azusa Pacific University Last Chance Meeting, Azusa CA, 14 May: Maria Sartin 400m hurdles 1:02.85 (3).

Southeastern Conference Outdoor Championships, Oxford MS, 14 May: Mitchell Small 5000m 14:13.59 (11).

BELGIUM

National Interclub, Lier, 8 May: Hamish Carson 5000m 13:52.73 PB (1).

QATAR

Diamond League Meeting, Doha, 13 May: Hamish Kerr HJ 2.24m (4).

AUSTRALIA

Australian and Oceania 35km Race Walk Championship, Fawkner Park, Melbourne, 15 May: Quentin Rew 2:32:58 PB (1), betters Craig Barrett’s national record of 2:37:35 set in Germany in 1998 and is under the Oregon World Athletics Championships entry standard of 2:33:00. Laura Langley 3:15:58 (2nd woman). The entry standard for women to Oregon is 2:54.00.

GREAT BRITAIN

Night of the 10,000m PB’s, UKA Championships, Parliament Hill Athletics Track, London, 14 May: Oli Chignell 27:52.21 PB (6). Elevated to eighth New Zealand all-time best. The entry standard to Oregon is 27:28.00.

Road and Trail Races Around the Country

AUCKLAND
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 10 May: David Bagot 16:57, Harvey Walsh 17:41, Harry Harris 17:48. Tia Knight 19:11, Claudia Waite 21:23, Suzanne Nottage 21:43.

Rat Race 5km, Takapuna, 11 May: Cooper Howden-Waugh 17:54, Tom Hanrahan 19:06, Andrew Harvey 19:50. Jacqueline Kemp 23:22.

NAPIER
Hawke’s Bay Marathon, 14 May: Michael Voss 2:24:02 course record, Hirotaka Tanimoto 2:29:17, Sam McCutcheon 2:29:20, Garit Read 2:29:40 PB. Ingrid Cree 2:49:34 course record PB, Hannah Oldroyd 2:50:13, Karen Donaldson-Barron 2:54:29 PB. Half marathon; Liam Dooley 1:10:56 PB, Genevieve Coffey 1:23:16 PB. 10km; Ben Ruscoe 33:37 course record PB, Jean Kozyniak 37:39.

WELLINGTON
The Honest 10km, Oriental Bay, 15 May: Pete Familton 36:55, Daniel Lawrey 36:58, Connor Kemp (14) 38:09. Susan O’Brien 43:06. 5km; Finn Barker (13) 20:43.

GREYMOUTH
South Island Ultra Marathon, Greymouth to Hokitika, 14 May: 100km; James Bland 8:24:43, Mark Doohan 8:59:09. Konoka Azumi 8:24:03, Juliette Soule 8:57:47. 54km; Joel Carman 4:29:41, Mark Dunn 4:41:16. Jenni Templeton 5:13:59, Margaret Blissaett 5:20:28. 24km; Francois Joubert 1:40:27, Mark Boon 1:41:46. Catherine Delaporte Marsh 1:48:56, Sophie Smith 1:52:54.

X