News & Updates

14 November 2022 • Weekly Roundup

Weekly Round Up: 14 November

Keith Burrows and Dawn Tuffery created history by becoming the first athletes to successfully defend their national 24-hour titles.

New Zealand Track & Field results

AUCKLAND

McKinnon Shield Meeting #3, AUT Millennium Stadium (Pole Vault) and Yvette Williams Track Pakuranga – 12 November 2022
Emilia Goldsmith 60m 7.99 -1.3, 100m 12.69 -0.9. Amelie Fairclough 100m 12.60, 400m 57.45. Maddie Kelso-Heap 400m 57.51. Imogen Barlow 1500m 4:38.67 PB, Bella Earl 4:43.36 PB, Jodie Nash 4:44.18 PB, Sascha Letica 4:44.92 PB.

Tommy Te Puni 60m 6.99 -1.7, 100m 10.84 +0.5. Joseph Millar 6.96 and 10.86. Ethan Bush 400m 50.43 PB, Thomas Cowan 51.06 PB, Joe Berman 51.85. Christian de Vaal 1500m 3:56.24, William Johnston 3:56.43 PB, Angus Monro 3:58.75 PB, James Ford 3:59.48 PB.

Wiremu Knowles 110m H .914 15.60 -4.8 PB, Joseph Dunn 15.64. Tom Moloney 110m H 1.067 15.76 -4.8. Celine Pearn 100m H 15.20 -2.5. Hazel Cook 2000m steeplechase 7:58.40, Georgia Lynch 7:59.54.

Scott Thomson TJ 13.75m +0.2, Kaelan Paranihi 12.79 -0.6. Viliami Fonua 7.26kg SP 12.64m PB, 2kg DT 40.41m PB. Kate Hallie 3kg SP 14.35m DT 41.52m. Karmen-Elizabeth Maritz 3kg SP 13.88m, DT 46.62 PB. Sionann Murphy F37 DT 23.64m. Savannah Scheen DT 51.08m.

Pole Vault: Ettiene Du Preez 4.60m, Ruben Vogel 4.50m, Tai Rhodes 4.00m PB, David Blackford 3.20m, Mark Lett 3.20m. Hannah Adye 3.70m, Lilli Bing 3.40m, Aria Rhodes 3.30m, Maya Grundy 3.20m PB.

Athletics New Zealand 24 hour running championship, AUT Millennium Stadium North Shore – 12/13 November 2022
Keith Burrows and Dawn Tuffery both retained their New Zealand 24 hour running titles from 2020, with Burrows covering 214.453km and Tuffery 191.779km.

24 hour result: Keith Burrows 214.453, Shawn O’leary 201.670, Richard McChesney 178.315. New Zealand championship Burrows 1, O’leary 2, Paul Hewitson 178.193 3.

Dawn Tuffery 191.779, Emma Owen 164.137, Sue Hunter 136.510. New Zealand championship Tuffery 1, Hunter 2.

12 hour result: Jason Gerritz 94.809, Malcolm Chamberlin 60.400, Matt Griggs 45.200. Shannon-Leigh Litt 123.920, Valerie Muskett 50.000.

6 hour result: Brendon Pascoe 55.589, Billy Curtis 52.000, Alex Garden 50.000. Ainie Kwok 38.211, Carol Dahlberg 37.798, Niribili File 31.762.

TAURANGA

Athletics Waikato Bay of Plenty Meeting, Tauranga Domain – 12 November 2022
Grace Wisnewski 300m H 44.32 PB, Sophie Hancock 45.69 and LJ 5.06m. Holly Fausett 300m H 48.00. Aimee Ferguson 2000m steeplechase 7:06.12, Sara Jury 7:15.65. Kerry White 3000m 9:59.27 PB, Eleanor Pugh 10:33.49.

Ben Hennessy mile 4:35.02. Sam Tanner 3000m 8:50.01, George Wyllie 8:52.12. Melelosaline Lose DT 43.65m, 3kg HT 42.39m. Harrison Mcgregor 1.5kg DT 54.08m PB, 5kg HT 49.61m PB. Connor Brown 1.5kg DT 43.16m, LJ 6.13m.

PALMERSTON NORTH

Central Regional Teams League #2, Massey Community Athletics Track – 12 November 2022
Chayille Collette 100m 12.41 -1.7, 200m 25.39 -2.3. Addira Collette 12.45 and 25.79, Kimberley Walsh 12.94 and 26.38. Courtney Fitzgibben 2000m steeplechase 7:35.64. Karsen Vesty 800m 59.32, 1500m 3:58.14, 5000m 16:55.08. James Conwell 5000m 16:55.27. Martin Lucas 3000m RW 13:31.45. Maggie Jones 100m H 14.51 -1.4, 300m H 44.94.

Jacquelyn Kowalewski 3000m 10:36.93, Jamie Dunnett-Welch 10:48.73.

Cody Wilson 100m 11.00 -3.0, 200m 22.18 -2.8, Rylan Noome 11.17 and 22.75. Tyrone Trego 100m 11.04. Lorcan Rabbitte 2000m steeplechase 6:20.34. Zita Meo 400m 59.13. Aden Porritt 400m 51.55, Charlie Roil 51.65, Jacob Kilmister 51.69. Mackenzie Morgan 1500m 4:42.29, Louise Brabyn 4:46.13, Hayley Cornwall 4:53.10.

Daniel Sinclair 1500m 3:58.92. Cromarty Paige 300m H 46.47. Emma Ferguson 800m 2:15.22, Elle-Kate McRae 2:17.22, Jessica McKenzie 2:20.86 PB. Liam Lamb 800m 1:53.41, Callum O’Keefe 1:56.12, Mason Waterworth 1:58.38 PB.

Angus Lyver 200m 22.32 -2.8, LJ 7.22m +2.5, also 7.15m +2.0, 1.75kg DT 38.92m. Heath Abbot 6kg HT 45.57m PB, Nikora Wharehinga-Sime 43.08m. Hanno Nel 7.26kg HT 41.56m PB, 2kg DT 32.85m. Forbes Kennedy LJ 6.88m +1.9 PB.

Mikayla Sola 3kg HT 44.49m, DT 38.17m PB, 3kg SP 12.89m. Amber Trow HJ 1.64m. Angalla Carney PV 3.00m. Nathaniel Sulupo 7.26kg SP 14.97m, 2kg DT 49.73m. Xavior Sola 5kg SP 13.25m PB. Corran Hanning F12 6kg SP 12.77m, 1.75kg DT 39.74m PB. Ashleigh Bennett LJ 5.87m +3.0, Lara Hockley 5.10m +2.7. Ella Hogan 3kg SP 11.21m PB. Thomas Waldron 2kg DT 38.77m PB. Simasoni Hewitt HJ 1.90m PB, Hugo Jones 1.90m. Anna Thomson TJ 12.37m +0.9. Jacky Dai TJ 13.01m +1.8. Luke Hassan 800g JT 50.55m. Keagan Sharkey 700g JT 47.94m PB. Chelsey Moananu 500g JT 35.20m. Zoe Hall 600g JT 32.01m PB.

WELLINGTON

Scottish Twilight Series #1, Newtown Park – 9 November 2022
Jake Paul 100m 11.29 -0.1. Josh Ledger 200m 22.28 -0.3. Tamsin Harvey 200m 25.32 +0.7. Max Karamanolis 3000m 8:59.12, Ryan McAlister 9:01.11. Jacob Kilmister 400m 52.46.

NELSON

Athletics Nelson Meeting, Saxton Field Athletic Track – 12 November
Joshua Gill 3000m 8:48.66 PB, Josh Fitzgerald 9:02.74. James Hansen 110m H .914 15.48 +1.2, 300m H 39.53 PB. Ben Walker HJ 1.93m, LJ 6.29m +0.4 PB. Micayla Whiti 100m 12.70 -0.1. Josephine Tappenden 400m 58.38 PB. Amelia Clark 1500m 4:48.73. Mia Cain-Townley 3000m 10:53.07. Ellie Beever 500g JT 31.23m PB.

CHRISTCHURCH

Athletics Canterbury Twilight Meeting #2, Ngā Puna Wai Sports Hub – 10 November 2022
Kirsty Mccarthy Dempsey 3kg HT 45.04m, 500g JT 36.07m. Anna Lynch 4kg HT 40.06m. Mark Agnew 60m 7.20 +1.2, 100m 11.40 +0.2, 200m 22.49 +0.8. Asher Pettengell-Brand 7.21 and 11.44. Max Attwell 800g JT 47.29m. AJ Madondo TJ 13.21m -0.8. Sam Petty 800m 1:56.72, Louie Howell 1:58.68, Josh Hou 1:58.91. Rosa Twyford 800m 2:13.20. John Mottus 200m 22.52 +0.8. Ava Raffray 200m 26.30 +0.9 PB.

DUNEDIN

Dame Yvette Williams Meeting, Caledonian Ground – 12/13 November 2022
Shay Veitch set an Otago long jump record of 7.83m +1.2 PB, which now ranks him fifth equal with Dave Norris on the New Zealand all-time list.

Para Athlete Josh Chisholm F40 set a New Zealand F40 record of 4.62m in the 4kg shot put. Phoebe Laker 200m 26.39 +1.4, 400m 58.21 Otago W13 and W14 record. Anabelle Batchelor 200m 26.43 +1.4 PB.

Fergus McLeay 100m 10.72 +2.0, 200m 22.03 +1.7, 400m 49.57. Jackson Rogers 10.83 PB and 22.08 PB. Jorja Gibbons 100m 12.14 +3.7. Jordan Evans-Tobata 400m 58.30 PB. Josh Hou 800m 1:57.56.

Otago 5000m championship; Jake Owen 16:07.84, Corey Lewis 16:10.35, Rebekah Greene 16:19.70.

Zara Geddes mile 5:14.16 PB, Niamh Motley 5:15.48 PB, Sophie Shallard 5:20.61. The mixed race was won by Grayson Westgate in 4:51.26.

Mate Poduje HJ 2.00m. Lisa Lokman HJ 1.60m PB. Sam Harris PV 4.00m, LJ 5.90m +1.0. Bernice Cullen LJ 5.37m +1.9, Neve Beattie 5.11m +1.5 PB. Zharna Beattie DT 43.40m, Shyah Beattie 40.22m. Jamin Millar 6kg HT 41.19m PB.

Dyani Shepherd-Oates DT 53.54m, Teagan Ashley 45.86m. Renee Willis 3kg HT 42.62m, 3kg SP 12.79m. Orla Motley 3kg HT 37.71m PB. Anton Schroder 800g JT 47.84m. Katelyn Mitchell 600g JT 33.63m PB.

South Island Combined Events Championships:

Decathlon senior men; Max Attwell 7243 points (100m 11.17 +1.3, LJ 6.59m +1.3, SP 12.83m, HJ 1.94m, 400m 48.99, 110m H 16.09 +0.6, DT 38.84m, PV 4.70m, JT 51.26m PB, 1500m 4:45.85), Masaki Tomooka 6290, Jared Neighbours 5607. Under 20 Cameron Moffitt 6410, Cole Gibbons 5688, Toby Martin 4842. Under 18 Millar McElrea 4085.

Heptathlon senior women; Christina Ryan 5165 points (100m H 15.06 +2.5, HJ 1.68m, SP 12.12m, 200m 26.21 +4.5, LJ 5.70m +0.3, JT 33.78m, 800m 2:25.84), Alice Taylor 4883, Josephine Reeves 3338. Under 20 Georgie Bruce 3326. Under 18 Madeline Thomas 3475, Olivia Ellis 3072.

Masters 50 plus; Decathlon Paul Davies 5420. Heptathlon Alison Newall 3666.

INVERCARGILL

Southland Secondary School Championships, Surrey Park – 11/12 November 2022
Siena Mackley 3000m 10:23.45 PB, Kennedy Taylor 10:38.16, 2000m steeplechase 7:19.24.

Sienna Watson HJ 1.58m PB, TJ 10.08m -2.0.

Isla MacCullim 3kg SP 11.38m, 3kg HT 30.70m PB, Carlie Scherp SP 10.42m, DT 36.02m, 3kg HT 33.47m PB. Ashlynn Scherp DT 34.97m PB. Rico Fisher 5kg SP 14.00m, 1.5kg DT 42.42m, 5kg HT 34.37m PB.

Also competing Trent Hogg 1.75kg DT 45.68m.

International Results

USA

NCAA Conference Cross Country Championships Division II

Gulf South, Montevallo AL, 5 November: 8km Jack Elliott 25:00 (21).

College Cross Country

North Central College Red/White, St James Farm, Warrenville IL, 3 November: 3 mile James Corbett 15:45 (8).

NCAA Regional Cross Country Championships – 11 November:

Mid-Atlantic, Penn State University PA: 10km Taonga Mbambo 30:15 (9), MacCallum Rowe 30:27 (16).

Midwest, Gans Creek, Columbia MO: 10km Chris Devaney 30:03 (20), Isaiah Priddey 30:29 (43).

Mountain, University of New Mexico North Golf Course, Albuquerque NM: 10km Theo Quax 29:51 (65).

Northeast, Van Cortlandt Park, Bronx NY: 6km Maia Ramsden 20:21 (1), Kimberley May 21:16 (32), Penelope Salmon 21:30 (45).

South Central, Watts Course, Bryan-College Station TX: 6km Macey Hilton 21:55 (51).

South East, Tom Sawyer Park, Louisville KY: 10km Will Anthony 30:15 (25). 6km Sophie Atkinson 20:37 (13).

New York Marathon, 6 November: Matt Baxter 2:17:15 PB (12), (half 1:06:40), Nathan Shanks 2:46:17 (192), William Tennent 2:47:36 (210), Adam Dustin 2:56:36 (496), Kirk Madgwick 3:05:01 (905).

Abbott Dash to the Finish Line 5km, New York NY, 5 November: Emily Roughan 16:57 PB (7).

Road and Trail Races Around the Country

AUCKLAND
Fox Trot 5km, Viaduct Harbour, 8 November: Nick Moore 16:34, Harvey Walsh 16:59, Adam Berry 17:17. Tia Knight 20:20, Claudia Waite 22:23, Isabel Emerson 22:24.

Rat Race 5km, Takapuna, 9 November: Andrew Harvey 19:50, Tom Hanrahan 20:12, Joel Martin 20:20.

Owairaka 5 miler, 13 November: Nick Moore 26:28, Harry Harris 27:53, Simon Mace 27:57. Tia Knight 33:16, Ruth Gluckman 34:36, Christine Adamson 37:27.

HAMILTON
Round the Bridges 12km Road Race, Garden Place, 13 November: Michael Voss 37:18, Jacob Priddey 38:01, Ben Bidois 40:22. Camille Buscomb 45:01, Helen Gavin 50:01, Kovo Kowalewski 51:36. 6km; Louie Endres 20:47, Oliver Galpin 22:37, Christiaan Cumming 22:59. Boh Ritchie 24:31, Bronwen Rees-Jones 26:14, Nisha Moorfield 26:58.

WELLINGTON
Corporate Challenge 5km, Waitangi Park, 9 November: Daniel Jones 15:24, Matt Mintrom 16:30, Julian Baker 16:42. Genevieve Coffey 18:13, Deborah Lynch 18:27, Mel Brandon 18:32.

PICTON
Lochmara Lodge Half Marathon, 12 November: Cameron Keith 1:32:10, Andrew Briant 1:35:34, Tom Francis 1:37:07. Emily Marfell 1:51:37, Charlene O’Callaghan 1:56:00, Jennifer Hogg 2:00:59.

NELSON
Honest Lawyer 5km, Monaco, 7 November: Iona Kelly 20:24, Gareth Cashin 20:34, Nick Lane 21.01, Lucy Beever 21.04.

X