News & Updates

20 June 2022 • Weekly Roundup

Weekly Round Up: 20 June

(Photo: New Zealand Secondary Schools Athletics Association)

New Zealand Track & Field results

NELSON

New Zealand Secondary Schools Cross Country Championships, Saxton Field Sports Complex – 18 June 2022
Zara Geddes of St Hilda’s Collegiate Otago triumphed in the senior girls’ 4km with a devastating kick over the final 300 metres. Amy McHardy of Whanganui Collegiate set the early pace before Catherine Lund of Otago Girls’ High School took over the front running. Geddes was the only runner able to go with her and she stuck to her race plan to sit and wait for her chance over the closing stages. Geddes won in 14:21, four seconds ahead of Lund with McHardy third in 14:39.

Geddes, who was second in the national U18 cross country and 2000m steeplechase last season said that she thought she had a chance going into the race.

“But I knew there were lots of other really strong runners out there so I thought the race could have gone to anyone, but I knew if everything went right I was capable of taking the win,” she said.

“I planned to try and stick with the leading bunch for as long as possible but as it turned out we broke away quite early and my plan was not to lead out too hard, but stick with the front.

“I had a good track season and I’ve always liked the cross country. I was pleased to come away with the win.”

Geddes joined an athletic club when she was 12 and is coached by Dave Stinson.

“We have a great little group and running community at Hill City University Club, which I’m really grateful for as they are super supportive.”

In year 12 Geddes (16) will be back next year to defend the title.

Wellington Girls’ College won both the three and six person teams titles.

Christian De Vaal of Macleans College was a class above the rest in the senior boys’ 6km winning as he liked to successfully make it two years in a row in 18:46. Elliott Pugh Bethlehem College was a clear second in 19:15, 15 seconds ahead of 2019 year 9 champion Cameron Maunder Westlake Boys’ High School. De Vaal led Macleans to victory in the three person teams and Maunder headed Westlake to win the six person teams.

Boh Ritchie St Peter’s School held on to win the junior girls 3km in 10:47. Amelia Clark of Waimea fought hard throughout but had to settle for second in 10:50, six seconds ahead of Brynne Gordon of Cashmere.

Alfie Steedman Westlake won the junior boys 4km in 12:28 from Caleb Wagener Auckland Grammar 12:38 and George Wyllie Tauranga Boys’ High School.

Year nine girls 3km Imogen Barlow St Kentigern’s College 10:55, Scarlett Robb St Cuthbert’s 11:02, Lisa Hellyer Onehunga High School 11:12. In the boys 3km Desmond Reddy Rongotai College 10:12, George Gray Wellington College 10:17, Cooper Ferguson New Plymouth Boys’ High School 10:25.

Para Athlete 6km Luis Douglas Havelock North High School 28:45. 2km Jasper Moss Christ’s College 8:19. Junior 2km Toby Ireland Hutt Valley High School 9:39.

Teams:

3 person teams:

Boys Year 9 Wellington College, Junior Westlake Boys’ High School, Senior Macleans College.

Girls Year 9 Wellington Girls’ College, Junior St Peter’s School, Senior Wellington Girls’ College.

Para Athlete, Papanui High School.

6 person teams:

Boys Year 9 Westlake Boys’ High School, Junior Westlake Boys’ High School, Senior Westlake Boys’ High School.

Girls Junior St Peter’s School, Senior Wellington Girls’ College.

New Zealand Secondary Schools Regional Team 5 x 2km Cross Country Relay Championships – 19 June 2022
Boys Year 9 Wellington, Junior North Harbour, Senior Wellington.

Girls Year 9 Auckland, Junior Canterbury, Senior Southland.

International Results

CZECH REPUBLIC

Kladno Hazia Kladenske Memorial, Kladno, 14 June: James Preston 800m 1:45.37 PB (1), elevates him from ninth to third behind Sir Peter Snell and Sir John Walker on the New Zealand all-time list.

GERMANY

Merck-Laufgala, Pfungstadt, 18 June: James Preston, 800m, 1:45.30 PB (4). He betters his PB for the second time in four days.

USA

Brooks PR Invitational, Husky Track, Seattle WA, 15 June: Jai Dawson 800m 1:49.33 PB (4). Dawson was the New Zealand secondary schools junior boys 800m champion in 2017 and 2018.

FRANCE

De Marseille International Meeting, Marseille, 15 June: Zoe Hobbs 100m 11.55 -2.5 (3).

World Athletics Diamond League, Stade Charlety, Paris, 18 June: Zoe Hobbs 100m 11.10 +0.5 (6), won by Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica 10.67 meeting record. George Beamish 5000m 13:19.90 (6), Hamish Carson 13:23.37 (9), won by Selemon Barega Ethiopia 12:56.19.

GREAT BRITAIN

British Milers Club Regional Races, Loughborough, 15 June: Rebekah Greene 800m 2:08.00 (2).

CANADA

Vancouver Sun Harry Jerome International Track Classic, Burnaby, 13 June: Jeff Lautenslager 1500m 3:46.92 (4). Alison Andrews-Paul 800m 2:04.47 (5).

Road and Trail Races Around the Country

PAIHIA
Bay of Islands Half Marathon, 12 June: Sam Rout 1:25:32, Shiloh Rumbal 1:28:12, Allan Staite 1:32:50. Jodi Burton 1:53:38, Hannah Blank 1:53:40, Sophie Dean 1:53:55. 8.7km: Siobhan Ritchie 38:24, Leon Roper 39:12.

AUCKLAND
Rat Race 5km, Takapuna, 15 June: Maddie Dillon 17:38, James Clendon 17:58, James Parker 18:10, Tom Hanrahan 19:30.

Run Auckland 10km, Ambury Regional Park, Mangere, 19 June: George Mawson 35:09, Stuart Eland 35:11, David Brown 35:56. Lisa Cross 38:47, Anna Bramley 39:25, Katie Vroegop 43:39. 5km: Mark Carryer 18:39, Gregory Cater 18:54. Karen Donaldson-Barron 19:29, Kayleigh Limu 21:35.

XTERRA Trail Run, Shakespear Regional Park, Whangaparaoa, 12 June: 19km: Ethan Verner 1:25:18, Mariano Piagentini 1:25:59, Jonah Smith 1:27:31. Emma Fenton 1:38:31, Bethany Bromfield 1:40:11, Sarah Russell 1:41:37. 15km: Isaac Sweetapple 1:10:48, Jeremy Hooper 1:11:04, Andrew Merrill 1:12:26. Dale Berrill 1:20:24, Leah Hankey 1:21:52, Eryn Lovell 1:22:27. 10.2km: Graham Watts 52:03, James Beattie 53:05, Hamish Gunns 53:07. Jen McDermott 52:06, Frances Eder 57:04, Kat Jordan 58:40. 6.2km: Leo Hilton 27:45, Matthew Foley 27:48, Ryan Peck 27:52. Denika Clooney 31:53, Jamie-Lee Lofroth 32:39, Georgina Collinge-Coker 33:35.

WELLINGTON
Wellington Marathon, Westpac Stadium, 19 June: Sam McCutcheon 2:30:09, Matthew Hallam 2:43:43, Keith Burrows 2:44:51. Lisa Brignull 3:07:39, Angela Hancock 3:09:50, Bridget Douglas 3:20:49. Walk; David Jones 5:04:42. Vivienne Rundle 5:19:19. Half marathon: Michael Voss 1:07:13, Toby Gualter 1:07:44 PB, Nathan Tse 1:08:14 PB. Sarah Drought 1:17:06 PB race record, Hannah Miller 1:18:08, Esther George 1:19:37. Walk; Courtney Ruske 1:58:26 race record, Eric Kemsley 2:18:01. 10km; Seamus Kane 31:41, Nick Horspool 32:28, Jack Shaw 32:34 PB. Anneke Grogan 35:51 PB, Sophie Hicks 37:59 PB, Genevieve Coffey 38:10 PB. Walk; Jon Roskvist 1:06:59. Jacqueline Wilson 1:08:42. Kid’s mile Jacob Williams Hutt Valley 5:08. Tia Korewha Pakuranga 5:50.

X