News & Updates

23 May 2022 • High Performance

Weekly Round Up: 23 May

Sam Tanner ran a blistering 3:35.61 1500m at the USATF Distance Classic in Walnut, California (Photo: Alisha Lovrich)

New Zealand Track & Field results

TAURANGA

Tauranga Open Cross Country, Waipuna Park – 21 May 2022
The 2020 national U20 5000m champion Ben Bidois won the senior 8.06km in 27:51 from Josiah Ney 28:42 and Michael Sutton 28:44. National cross country champion Kerry White won the senior women’s 4.06km in 15:41. Sally Gibbs MW50 16:39. Women U18 Poppy Martin 15:46, Lului Johnson 16:13, Renee Carey 17:05. Men U18 6.06km Elliott Pugh 21:28, Louie Endres 21:29. Men U20 Christiaan Cumming 22:09.

Matthew Parsonage MM35 8.06km 31:28, Reece Billington 32:07, Dean Chiplin 32:33.

Girls U16 2.95km Eleanor Pugh 11:40, Bronwen Rees-Jones 12:13, Nisha Moorfield 12:54, U14 Sophia Maltai-Spence 12:43, Sobhan Cameron 12:49, Grace Murgatroyd 12:51. Boys U16 2.95km George Wyllie 10:23, Kayden Theron 10:46, Jamie Cabusao 12:10. U14 Sam Ruthe 10:30, Jack Stirling 11:29, Max Stirling 11:36.

CHRISTCHURCH

Rawhiti Cross Country Races, Incorporating Jane Paterson 2022, Rawhiti Domain – 21 May 2022
Eva Pringle won the senior women 6km in 23:38 from Anne McLeod 23:56 and Natalie Dryden 25:58. The senior men 9km went to Cameron Clark in 30:48 from Chanel Muir 31:00 and Thomas Richards 32:21.

Master men 9km Alex Kelliher 33:17, Richard Bennett 35:26, Simon Kerr 35:30. Master women 6km Jessica Campbell 26:41, Tracy Croft 27:20, Fiona Dowling 28:04. Men U20 6km Henry McMecking 20:55, under 18 4.5km Daniel Prescott 15:25. Women U20 4.5km Megan Foster 19:30, U18 Niamh Motley 18:40.

3km U16 girls Siena Mackley 12:27, U14 Isabel Prescott 12:50. U16 boys Cooper Wightman 11:14, U18 Otto Church 11:57.

DUNEDIN

Leith Cross Country Relays and Ponydale Challenge, Pony Club, Three Mile Hill – 21 May 2022
Leith won the 4x4km relay in 59:43 with their team of Janus Staufenberg 13:58, Corey Lewis 15:44, Hamish McKinlay 16:08, Liam Chesney 13:53. Hill City University second in 1:02:58 and Leith master men third in 1:06:23.

Ariki mixed Green with Mike Horne 9:00, Eddie Smith 8:27, Xaviour Walker 7:52 and Will Smith 7:30 won the 4x2km relay. Cavy senior women with Kirsty Eyles 8:26, Becky De La Harpe 8:16, Claire Anderton 9:15 and Laura Bungard 8:37 were second in 34:34 and Ariki mixed white were third in 34:54.

In the Ponydale Challenge in which runners run as many laps as they can while the relays are in progress ending with the last relay runner, Matthew Adams ran 16 laps (32km) in 2:36:44.

International Results

USA

Brigham Young University Cougar Invitational, Provo UT, 7 May: Krystie Solomon 800m 2:14.70 (5).

Missouri Valley Conference, Des Moines IA, 13 May: Anthony Barmes (21) HT 66.32m a 2.38m PB (1), sixth all-time New Zealand. Centaine Noom-Duckworth HT 53.78m PB (8).

Big 12 Championships, Lubbock TX, 14 May: Isaiah Priddey 1500m 3:45.03 (4H1). 15 May: Isaiah Priddey 1500m 3:58.19 (9). Matt Walsh TJ 14.68m +1.5 (13).

Conference USA Outdoor Championships, San Antonio TX, 14 May: Jack Beaumont 3000m steeplechase 9:00.67 (3). 15 May: Jack Beaumont 5000m 14:49.77 (9). Josie Taylor HJ 1.76m (2).

George Fox University Final Qualifier, Newberg OR, 19 May: Aimee Mackenzie 1500m 4:50.53 PB (3).

USATF Distance Classic, Mt San Antonio College, Walnut CA, 19 May: Sam Tanner 1500m 3:35.61 (2), his fastest outdoor time, has an indoor PB of 3:34.72.

Tucson Elite Classic, Roy P. Drachman Stadium, Tucson AZ, 19 May: Lauren Bruce HT 72.35m (2).

NYC Qualifier, Randalls Island NY, 20 May: Jordan Rackham 1500m 4:00.29 (13).

USATF Throws, Roy P. Drachman Stadium, Tucson AZ, 21 May: Tom Walsh SP 21.60m (1). Lauren Bruce HT 73.07m (3). James Steyn PV 5.35m (8).

GREAT BRITAIN

Night of the 10,000m PB’s, UKA Championships, Parliament Hill Athletics Track, London, 14 May: Georgie Grgec 10,000m 33:59.40 PB (1RB).

Diamond League, Birmingham, 21 May: Geordie Beamish 1500m 3:37.45 (9). Hamish Kerr HJ 2.18m (6).

Great Manchester Run, 22 May: Jake Robertson 10km 28:06 (1).

Road and Trail Races Around the Country

AUCKLAND
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 17 May: David Bagot 16:44, Marcus Robertson 17:01, Mitchel Carlyle 17:25. Amy Shaw 19:27, Tia Knight 19:28, Kayla Fairbairn 20:50.

Rat Race 5km, Takapuna, 18 May: Cooper Howden-Waugh 17:47, Tom Hanrahan 19:39, Gareth Holebrook 20:20.

XTERRA Trail, Waitawa Regional Park, 22 May: 23km; Mariano Piagentini 1:54:56, Blair Griffiths 1:55:52, Adam Clark 1:57:34. Bethany Bromfield 2:04:27, Sarah Russell 2:09:54, Sophie Gibbins 2:18:32. 18.3km; Andrew Merrill 1:34:03, Leon Dickison 1:36:42, Campbell Jackson-Mee 1:37:11. Dale Berrill 1:41:21, Serena Hammond 1:44:04, Sophiemarie Bethell 1:53:12. 11km; Katherine Oberlin-Brown 54:43, Richard Anderson 55:10, Sophie Williamson 56:08. 6.2km; Casey Atkinson 29:14, Ottis Oliver-Chambers 30:25, Georgia Lynch 31:22.

PALMERSTON NORTH
Manawatu Striders Marathon, Massey University, 22 May: James Conwell 2:50:02, Simon Angus 2:55:10, John Forrest 3:08:14. Anita Chan 3:38:03, Kirsty Calman 3:40:50. Half marathon; Harry Dixon 1:09:29, George Varney 1:11:21 PB, Jamie Dennis 1:13:38. Jade Valler 1:24:38 PB, Kate Robinson 1:34:58.

WELLINGTON
XTERRA Trail, Red Rocks, Owhiro Bay, 22 May: 19km; Axel Hil 2:20:57, Max Plowman 2:23:23, Terry McDonald 2:24:14. Anna Douglas 2:35:19, Julie Millar 2:37:19, Aggie Lee 2:37:24. 12km; David Haunschmidt 1:07:27, Josh Spencer 1:17:17, Max Thomson 1:18:37. Heidi Louden 1:43:39, Erin Brown 1:44:43, Lara Fort 1:44:47. 6km; Billy Bathgate 31:59, Prayesh Bava 33:39, Brendan Holland 36:18. Fiona Hayvice 36:44, Sarah Halliday 38:27, Sarah Fountain 39:29.

X