News & Updates

8 July 2024 • Weekly Roundup

Weekly Round Up: 8 July

George Beamish comes 5th in Men's 3000m Steeplechase at the Paris Diamond League breaking an Oceania Record (Photo Credit: Bilal Aouffen).

INTERNATIONAL RESULTS
FRANCE
Diamond League, Meeting de Paris, Charléty Stadium, 7 June:
Geordie Beamish in the 3000m steeplechase finished fifth in a New Zealand and Oceania record of 8:09.64 breaking his own record of 8:13.26. Abrham Sime of Ethiopia won in 8:02.36.
Beamish said it was an okay race as he wasn’t able to go with the lead pack.
“I had a frustrating few weeks with a minor injury at my hip, a hip-adductor strain, so hurdling was really painful today. I just didn´t have the confidence and smoothness to go with the lead pack. 8:02 was unrealistic either way, but I was just trying to survive and hope to make it healthy to Paris.
“We always planned to just run Stockholm and Paris and put together a couple of good training blocks. I hope that the next four weeks in Switzerland are going to make the difference.”
World records were set at the Paris meeting by Yaroslava Mahuchikh of Ukraine clearing 2.10m in the high jump, one centimetre higher than the world record set by Bulgarian Stefka Kostadinova at the 1987 World Championships and Faith Kipyegon of Kenya who improved on her world 1500m record to 3:49.04. Jessica Hull in second set an Oceania record of 3:50.83, cutting five seconds off her previous record.                   
Sylvain Jacquot Meeting, Nice, 3 July: Leah Belfield 100m 12.19 +2.4 (1H2). Maria Sartin 400m 57.39 (1).
Premium Meeting, Stade Jean Adret, Sotteville-lès-Rouen, 4 July: Ethan Olivier TJ 16.96m +7.5, also 16.66m +1.9. Olivia McTaggart PV 4.50m (4), (4.40 xo, 4.50 xo, 4.60 xxx). Imogen Ayris PV 4.20m (7), (4.20 o, 4.40 xxx).
Souvenir Fihue, Cannes-la-Bocca, 5 July: James Ford 400m 48.31 (1). Maria Sartin 400m H 1:01.13 (2).
Meeting National À Thème Fast 5000, Parc des Sports, Maisons-Laffitte, 6 July: Laura Nagel 2000m 5:45.51 PB (1), one second outside Anne Hare’s 1986 New Zealand record. Georgie Grgec 5000m 15:40.94 PB (2RB).
LUXEMBOURG
Championnats Nationaux, Stade de Luxembourg, 29 June:
Zoe Hobbs 100m 11.45 +0.6 (1H3), 11.13 +1.2 (2).
BELGIUM
Avondmeeting, Wouter Weylandtstadion, Gentbrugge, 26 June:
Stella Pearless 600m 1:30.77 PB (1).
Open Meeting, Stedelijke Atletiekpiste, Ninove, 28 June: Brad Mathas 800m 1:45.85 (2). Stella Pearless 800m 2:09.81 (1).
NETHERLANDS
Fanny Blankers-Koen Games, Fanny Blankers-Koen Stadion, Hengelo, 7 July:
Hamish Kerr HJ 2.25m (1), (2.14xo, 2.18xo, 2.22xo, 2.25xo, 2.30x). Ethan Olivier TJ 16.44m +2.0 (4).
SWEDEN
Folksam Grand Prix, Sola Arena, Karlstad, 4 July:
Lex Revell-Lewis 400m 47.87 (5).
AUSTRIA
Mountain Running World Cup, Grossglockner Mountain Run, Heilingblut, 13.3km 1,265m+, 7 July:
Michael Sutton 1:21:57 (24).
USA
USATF Youth Championships, Icahn  Stadium, 27 June:
Boh Ritchie U19 400m 56.97 (2H5), 28 June: Boh Ritchie 800m 2:09.84 (1). 29 June: Boh Ritchie 400m 57.72 (3), 1500m 4:36.86 (1).
Western States 100 miler, Olympic Valley to Auburn CA, 29 June: Daniel Jones 14:32:29 (4).
55th Annual Peachtree 10km Road Race, Atlanta GA, 4 July: Jake Robertson 28:37 (7), Craig Lautenslager 30:36 (20).
GREAT BRITAIN
EAP International Combined Events, Tynedale Athletics Park, Hexham, 29/30 June:
Christina Ryan heptathlon 5366 points (7), (14.63/+0.4 1.65 12.99 PB 25.37/+0.5 5.51/+0.3 36.50 2:21.93).
Pole Vault Summer Series 2, Sportcity Regional Arena, Manchester, 3 July: James Steyn PV 5.27m (1).
AUSTRALIA
44th Gold Coast Marathon, Queensland, 7 July:
Christopher Dryden 2:19:05 (19), David Ridley 2:20:31 (22), Oska Inkster-Baynes 2:23:25 (26), Jacob George 2:34:48 (73), Will O’Connor 2:35:36 PB (80), Alex Mackenzie 2:35:47 (83), Chris Trent 2:37:58 (96), Gene Rand 2:39:22 (108). Rochelle Sceats-Basil 2:45:31 (15), Karen Donaldson Barron 2:50:29 PB (19), Kirsten Hall 3:00:47 PB (51), Maisie Kilner 3:07:31 (71), Fleur Walter 3:09:20 (83). 
10km, 7 July: Harry Rattray 31:23 (19). Caitlin McQuilkin-Bell 36:28 (11), Debbie Donald 37:00 (16), Eva Goodisson 37:03 (18), Caitlin Bassett 38:44 PB (31).
Gold Coast Half Marathon, 6 July: Cameron Avery 1:03:08 (6), Oli Chignell 1:03:21 PB (9), Cameron Graves 1:05:15 PB (16), Cameron Swales 1:08:18 PB (26), Sam Hopper 1:11:09 PB (55), Matthew Arnold 1:13:23 (72), Neil Sampson 1:19:33 PB (177). Anneke Grogan 1:15:12 (9), Annika Pfitzinger 1:16:30 (12), Katherine Camp 1:20:37 (21), Natalie Dryden 1:22:13 (27), Alexandra Hawke 1:22:50 (31), Katie Dall 1:29:47 (111).              

DOMESTIC RESULTS
TAUPO
36th North Island Cross Country Championships, Spa Thermal Park – 6 July 2024

William Little made it two years in a row at Taupo, winning the 9km in 28:53, 36 seconds slower than last year. Jack Paine was second in 29:14.
Lisa Cross took out the senior women’s 5km in 18:03, Maia Flint finished 52 seconds later in second. Cross was back in Auckland yesterday finishing second overall in the Run Auckland 10km in 36:39.
Sally Gibbs improved on her master women’s 60-64 meeting record finishing second overall in the masters 5km in 20:22.
The only other meeting record came in the Para Athlete 5km, Sasha Al Dazhani running 15:04 to improve on her own record of 15:52 set last year.
 
Results:
Men

Senior 9km: William Little (Whippets) 28:53, Jack Paine (Whippets) 29:14, Benjamin Rickerby (Auckland City Athletics) 29:47, George Varney (Feilding Moa) 30:00, Darian Sorouri (Whippets) 30:10.
Masters 6km: Steve Rees-Jones (Cambridge) 20:29, Nick Johnston (Feilding) 21:17, Brendon Sharratt (Wanganui) 21:39, Matthew Hallam (Cambridge) 21:58, Olly Norman (Owairaka) 22:02.
U/20 5km: Joshua Gordon-Glassford (Whippets) 16:09, Nick Dobbie (Egmont) 16:13, Robert Fitzpatrick (Whippets) 16:27, Az Cabusao (Te Puke) 16:29, Lorcan Rabbitte (Victoria University) 16:39.
U/18 5km: George Wyllie (Tauranga) 15:50, Sam Ruthe (Tauranga) 15:52, Hamish Murray (Tauranga) 15:58, Corban Holmes (Tauranga) 16:18, Ben Oxford (ACA) 16:23.
U/16 3km: Vaughan Murray (Tauranga) 9:53, Kingston Ryan (Lake City) 10:00, Ronin Dickens (Tauranga) 10:16.
U/14 3km: Matthew Meiklejohn (Trentham) 10:12, Leo Green (Pakuranga) 10:24, Ovin Angammana (Olympic) 10:47.
U/12 2km: Zachary Swain (Pakuranga) 7:23, Ryan Parton (Te Puke) 7:29, Mason Webb (Tauranga) 7:41.
Women
Senior 5km: Lisa Cross (TTT Runners) 18:03, Maia Flint (Victoria University) 18:55, Aimee Ferguson (Hamilton) 19:18, Sarah Gardner (Tauranga) 19:55, Phoebe Carter (Whippets) 19:56.
Masters 5km: Rachel Felton (New Plymouth) 19:27, Sally Gibbs (Wanganui) 20:22 (MW60-64 meet record), Lornelle Davies (TTT) 21:25, Megan Challoner (Lake City) 21:51, Rachel O’Brien (TTT) 22:00.
U/20 4km: Poppy Martin (Lake City) 14:50, Ava Sutherland (Olympic) 14:58, Ella Smart (Tauranga) 15:15, Sophie Robb (ACA) 15:41, Zoe Rive (Tauranga) 15:57.
U/18 4km: Scarlett Robb (ACA) 14:43, Holly Fausett (Tauranga) 15:06, Eleanor Pugh (Tauranga) 15:12, Denika Clooney (TTT) 15:24, Jacquelyn Kowalewski (Egmont) 15:28.
U/16 3km: Leah Marais (Pakuranga) 11:01, Ray Zhang (NHB) 11:23, Olivia Clay-McDowell (Olympic) 11:26.
U/14 3km: Mia Thomson (Kapiti) 11:07, Harriett Young (Hutt Valley) 11:20, Daisy Ruthe (Tauranga) 11:32.
U/12 2km: Lucie Thomson (Kapiti) 7:26, Lucia Harfitt (Kapiti) 7:28, Emily Williams (Olympic) 7:45.
Para Athlete 5km: Sasha Al Dazhani (Egmont) 15:04 (Meet record).

ROAD AND TRAIL RACES AROUND THE COUNTRY 
AUCKLAND 
Fox Trot 5km, Viaduct Harbour, 2 July:
Mark Boyce 17:22, Greg Darbyshire 17:23, Jack Clendon 17:25. Ximena Smith 21:22.
Rat Race 5km, Takapuna, 3 July: Damon Nicholas 18:00, Noah Hanrahan 18:34, Joel Martin 18:43.
Run Auckland 10km, Te Atatu Peninsula, 7 July: James Reid 34:17, Clinton Loveday 36:46, Oliver Norman 37:13, Julian Ng 37:22. Lisa Cross 36:39, Pip Tuckey 43:01, Emma Mackie 44:07.
 
NELSON
Monaco Mid-Winter Marathon, Monaco, 6 July:
Matthew Moloney 2:39:29, Mick Keating 2:45:43, Victor Kern 3:23:35. Klaartje Van Schie 3:19:50, Candice Riley 3:20:53, Chloe Meijer 3:26:27.