News & Updates

27 March 2019 • General

2019 Oceania Area and Combined Events Championships Team Announcement

A New Zealand team of 113 athletes, including 11 Para Athletes, has been selected for the 2019 Oceania Area & Combined Events Championships in Townsville on 25-28 June (note: some athletes are provisional). The championships will be contested in senior, Under 20 and Under 18 grades.

The largest ever New Zealand team to be selected for the event features Olympians Nick Willis, Jacko Gill, Brent Newdick and Angie Petty, and Paralympians Holly Robinson, Anna Grimaldi and Jessica Hamill, along with a host of athletes who have represented New Zealand at a Commonwealth or World Championship level.

The Oceania Area & Combined Events Championships will be a significant event for many athletes still aiming to qualify for the 2019 Doha IAAF World Championships and 2019 Dubai World Para Athletics Championships, coming up in October and November respectively.

One athlete who has already met the women’s shot put IAAF entry standard is Maddison-lee Wesche, who will be one to watch following her IAAF World Championship qualifying throw of 18.32m at the Sir Graeme Douglas International on March 21st. Jacko Gill has also secured a qualifying mark in the men’s shot put (20.76m), but will no doubt be looking to build on that result. Lisa Adams features in the women’s F37 shot put, following her para world record breaking throws at Nationals and the Sir Graeme Douglas International Track Challenge.

Portia Bing will be aiming to cut 0.04s off her 400m hurdles PB to meet the IAAF entry standard for the IAAF World Championships. Cantabrians Angie Petty and Katherine Camp will once again battle it out in the women’s 800m, looking for a qualifying time of 2:00.60.

In the pole vault, senior women’s national champion Olivia McTaggart features, along with 2019 Junior Champion Imogen Ayris. McTaggart will be aiming to top the qualifying mark of 4.56m.

In the senior men’s 100m and 200m, Joseph Millar and Edward Osei-Nketia feature and will line-up against each other for the first time since the Capital Classic in January, where Edward took first over both distances.

Applicants for Team Management positions are now being sought. Please click here to apply.

 

 

First Name
Last Name
Gender
Age Group
Events Selected

Lisa
Adams
Female
Open Para
F37 Shotput, F37 Discus

Danielle
Aitchison
Female
Open Para
T36 100m, T36 200m

Amy
Dunn
Female
Open Para
F41 Shot Put

Anna
Grimaldi
Female
Open Para
T47 Long Jump, T47 100m

Jess
Hamill
Female
Open Para
F34 Seated Shot Put

Libby
Leikis
Female
Open Para
T37 100m, T37 400m

Holly
Robinson
Female
Open Para
F46 Javelin

Mitch
Joynt
Male
Open Para
T67 100m, T67 400m

Joshua
Lush
Male
Open Para
T20 Long Jump, T20 400m

Ben
Tuimaseve
Male
Open Para
F37 Shot Put

Liam
Wilson
Male
Open Para
T37 100m, T37 Long Jump, T37 200m

First Name
Last Name
Gender
Age Group
Events Selected

Katrina
Anderson
Female
Senior
800m, 4x400m Relay
Provisional Selection
Ashleigh
Bennett
Female
Senior
Long Jump

Kelsey
Berryman
Female
Senior
Long Jump

Portia
Bing
Female
Senior
400m H

Nicole
Bradley
Female
Senior
Hammer Throw

Lauren
Bruce
Female
Senior
Discus Throw, Hammer Throw

Olivia
Burdon
Female
Senior
5000m, 1500m

Camille
Buscomb
Female
Senior
5000m, 10,000m

Katherine
Camp
Female
Senior
800m, 1500m

Brooke
Cull
Female
Senior
400m, 4x400m Relay

Olivia
Eaton
Female
Senior
100m, 200m, 4 x 100 relay

Rosa
Flanagan
Female
Senior
3000m SC

Rebekah
Greene
Female
Senior
800m, 1500m, 5000m

Siostina
Hakeai
Female
Senior
Discus Throw

Zoe
Hobbs
Female
Senior
100m, 200m, 4x100m Relay

Georgia
Hulls
Female
Senior
200m, 400m, 4x100m Relay, 4x400m Relay

Mackenzie
Keenan
Female
Senior
400m H, 4x400m Relay

TeRina
Keenan
Female
Senior
Discus Throw

Atipa
Mabonga
Female
Senior
Triple Jump

Caitlin
McQuilkin-Bell
Female
Senior
3000m S

Olivia
McTaggart
Female
Senior
Pole Vault

Hannah
Miller
Female
Senior
5000m

Fiona
Morrison
Female
Senior
100m H

Keeley
O’Hagan
Female
Senior
High Jump

Victoria
Owers
Female
Senior
Shot Put

Tori
Peeters
Female
Senior
Javelin

Anna
Percy
Female
Senior
400m H

Angela
Petty
Female
Senior
800m

Amy
Robertson
Female
Senior
100m H

Christina
Ryan
Female
Senior
Heptathlon

Brooke
Somerfield
Female
Senior
100m, 4x100m Relay

Briana
Stephenson
Female
Senior
Long Jump

Emma
Sutherland
Female
Senior
High Jump

Anna
Thomson
Female
Senior
Triple Jump

Maddison-Lee
Wesche
Female
Senior
Shot Put

Livvy
Wilson
Female
Senior
4x100m Relay

Max
Attwell
Male
Senior
High Jump, Long Jump, Pole Vault, 110m H, Decathlon

Ryan
Ballantyne
Male
Senior
Shot Put

Matthew
Baxter
Male
Senior
5000m, 10,000m

Jordan
Bolland
Male
Senior
100m, 200m

Oli
Chignell
Male
Senior
5000m

Michael
Cochrane
Male
Senior
400m H

Cameron
French
Male
Senior
400m H

Hamish
Gill
Male
Senior
4x100m Relay

Jacko
Gill
Male
Senior
Shot Put

Marshall
Hall
Male
Senior
Discus Throw

Joshua
Hawkins
Male
Senior
110m H

Jack
Henry
Male
Senior
Decathlon
Provisional Selection
Hamish
Kerr
Male
Senior
High Jump

Ben
Langton Burnell
Male
Senior
Javelin

Joshua
Ledger
Male
Senior
400m
Provisional Selection
Brad
Mathas
Male
Senior
800m

Luke
Mercieca
Male
Senior
400m

Joseph
Millar
Male
Senior
100m, 200m

Brent
Newdick
Male
Senior
Decathlon
Provisional Selection
Anthony
Nobilo
Male
Senior
Hammer Throw

Edward
Osei-Nketia
Male
Senior
100m, 200m

Alexander
Parkinson
Male
Senior
Discus Throw

Jordan
Peters
Male
Senior
Long Jump

James
Preston
Male
Senior
800m

Simon
Rogers
Male
Senior
1500m

Nick
Southgate
Male
Senior
Pole Vault

Eric
Speakman
Male
Senior
1500m, 3000m S
Provisional Selection
James
Steyn
Male
Senior
Pole Vault

Nicholas
Willis
Male
Senior
1500m, 5000m

Marcus
Wolton
Male
Senior
High Jump

Alex
Wood
Male
Senior
Javelin

Matthew
Wyatt
Male
Senior
Long Jump

First Name
Last Name
Gender
Age Group
Events Selected

Zharna
Beattie
Female
U18
Discus, Shotput

Emma
McKay
Female
U18
Long Jump, Triple Jump

Mile
Naime
Female
U18
Hammer Throw

Emma
Osborne
Female
U18
400m, 800m

Isabella
Richardson
Female
U18
1500m, 3000m

Krystie
Solomon
Female
U18
800m, 4x400m Relay

Kaia
Tupu-South
Female
U18
Shot Put, Discus

Maddie
Wilson
Female
U18
Heptathlon

Charles
Annals
Male
U18
Long Jump, Triple Jump

Samuel
Colyer
Male
U18
Long Jump, Triple Jump

Daniel
du Toit
Male
U18
5,000m Walk, 10,000m Walk

Nikolas
Kini
Male
U18
Discus, Shotput, Hammer

Cameron
Moffitt
Male
U18
Decathlon, 4x100m relay

Dominic
Overend
Male
U18
100m, 200m, 4x100m relay

Jordan
Stewart
Male
U18
100m, 200m, 4x100m Relay

Ethan
Walker
Male
U18
Javelin

Ethan
Wallace
Male
U18
100m, 200m, 4x100m relay

Jayden
Williamson
Male
U18
High Jump, Discus Throw

First Name
Last Name
Gender
Age Group
Events Selected

Sophie
Atkinson
Female
U20
800m

Imogen
Ayris
Female
U20
Pole Vault

Leah
Belfield
Female
U20
100m, 200m, 4×100 Relay, 4×400 Relay

Kayla
Goodwin
Female
U20
Heptathlon, Triple Jump, Long Jump, 100m H*

Tatiana
Kaumoana
Female
U20
Discus Throw

Alessandra
Macdonald
Female
U20
400m H, 100m H, Heptathlon

Josephine
Reeves
Female
U20
U20 High Jump, Senior High Jump

Dyani
Shepherd-Oates
Female
U20
Hammer Throw, Discus Throw, Shot Put

Matthew
Aucamp
Male
U20
Decathlon

Rowan
Blaikie
Male
U20
400m, 800m

Patrick
Dowd
Male
U20
800m

Sam
Hyde-Smith
Male
U20
800m, 1500m

Josh
Inger
Male
U20
High Jump

Jared
Neighbours
Male
U20
Decathlon, Javelin

Cam
Robinson
Male
U20
U20 Javelin

Cody
Wilson
Male
U20
200m, 100m

X