News & Updates

22 November 2021 • General

Weekly Round Up: 22 November

Camryn Smart competing at the New Zealand Track & Field Championships 2021 (Photo: Alisha Lovrich)

New Zealand Track & Field results

AUCKLAND

McKinnon Shield Training Meetings #1 – 20 November 2021
Mt Smart Stadium,  Sprints and Hurdles
Nathasha Eady was sharp in her opening sprints of the season winning the 60m in 7.57 -0.3 and the 200m in 23.81 -1.2, close to her PB of 23.35.

National junior 100m and 200m champion for the last two seasons Tommy Te Puni opened his season with a 60m of 7.15 -1.6 and a 100m of 11.34 -2.6.

Hilary Harper of Christchurch was second in the 60m in 7.83 and second in the 100m in 12.54 which was won by Amelie Fairclough in a PB 12.36 -2.7. Fairclough was second to Eady in the 200m also in a PB 24.63.

Troy Middleton won his heat of the 100m in 11.43 +0.2 and the 200m in 22.72 -2.6. Mia Powell won her heat of the 100m in 12.88 -2.0 and the 200m in 25.89 -2.5. National 100m hurdles champion Amy Robertson clocked 7.87 in the 60m and 24.84 in the 200m.

Joseph Dunn 300m hurdles .838 42.04, Thomas Wynne 43.47, Liam Mckenzie 48.60.

Yvette Williams Track Pakuranga, Field Events
Three times national discus throw champion Te Rina Keenan had a season opening throw of 52.15m. Natalia Rankin-Chi Tar 4kg SP 14.26m, DT 50.69m. Karmen-Elizabeth Maritz DT 40.49m. Suzannah Kennelly 3kg SP 15.22m, DT 46.93m. Nadja Kumerich 3kg SP 14.78m. Nora Caffery DT 30.51m. Sionann Murphy T37 U/17 2kg SP 8.94m, 750g DT 23.25m.

Tom Moloney HJ 1.90m, Rafe Couillault HJ 1.90m =PB. Jacques Gouws HJ 1.60m. Matthew Aucamp LJ 6.67m nwi, DT 33.09m. Kaelan Paranihi LJ 6.17m nwi, HJ 1.80m. Ethan Phillips LJ 6.12m nwi, 2kg DT 35.54m. Matthew Wyatt 7.26kg SP 11.08m, 2kg DT 35.17m. Liam Ngchok-Wulf 6kg SP 17.56m. Stephen Thorpe 6kg SP 13.73m, 1.75kg DT 36.14m. Blessing Sefo 5kg SP 15.46m, 1.5kg DT 55.04m. Reid Davidson 5kg SP 13.95m.

AUT Millennium Stadium, North Shore, Middle Distance
National junior 800m/1500m champion and New Zealand under 17 800m record holder James Harding started his season with an 800m of 1:50.23. Jack Paine PB and James Ford both recorded 1:54.00.

Macey Hilton 800m 2:13.85, Samantha Korck 2:16.39 PB, Maddie Kelso-Heap 2:21.34. Christian De Vaal 3000m 8:29.55 PB, Ronan Codyre 8:41.28 PB, Sam Heyes 8:42.57 POB, Sam Waldin 8:44.61 PB, Cameron Maunder 8:50.32 PB. Penelope Salmon 3000m 9:49.59, Lisa Cross 10:04.15, Imogen Barlow 10:17.15 PB, Sophie Robb 10:27.65.

2000m steeplechase 0.762m Amy Hurly 7:43. 3000m steeplechase 0.914m Luke Clements 10:03.

Sprint Throws Meeting #1, AUT Millennium Stadium, North Shore – 20 November 2021
Anthony Nobilo HT 64.88m, close to his PB of 64.93m set in Townsville in 2019. Aro van der Westhuizen HT 50.51m. Jayden Williamson 800g JT 31.50m PB. Daniel Shaw 700g JT 51.91m PB. Savannah Scheen DT 52.11m. Brianna Tirado 500g JT 41.33m. Bree Ackland 37.53m PB. Kate Hallie DT 40.11m, 3kg SP 13.35m, 4kg SP 11.33m PB. Jasmine Heling 3kg HT 40.87m PB. Karmen-Elizabeth Maritz 500g JT 35.78m PB, DT 40.30m. Sina Malia Sua 3kg SP 11.24m, world age best mark U/12, old mark 10.94m.

TAURANGA

Athletics Waikato Bay of Plenty Meeting, Tauranga Domain – 20 November 2021
Sophie Hancock 60m 7.99 +2.5, 200m 25.82 +2.7, LJ 5.03m -1.0, 300m H .762 46.64. Grace Wisnewski 300m H 47.26. Hannah Gapes 1500m 4:31.49, Boh Ritchie 4:37.57 also 400m 60.73, Kerry White 4:41.01, Lulu Johnson 4:43.22 PB, Eleanor Pugh 4:47.91. James Corbett 1500m 4:05.43. James Douglas 60m 7.18 +2.3. Jacob Douglas 200m 22.61 +4.3, 400m 51.64. Michael Goldie 200m 22.56 +3.0. Gisele Howard LJ 5.15m -1.5 PB. Kurt Sweeney LJ 6.41m -1.5. Nicolas Moratalla LJ 6.35m -1.9. Saskia Rhind DT 32.76m. Ruby Jones DT 32.42m. Harrison McGregor 1.5kg DT 41.83m PB. Mia de Jager HJ 1.60m.

PALMERSTON NORTH

Central Athletic League, Massey Community Athletics Track – 20 November 2021
Sofia Lumbreras 800m 2:20.60 PB, Amelia Smith 2:22.73, Hayley Cornwall 2:23.01. Karsen Vesty 800m 1:54.82 PB, 1500m 3:58.67 PB. Sam White 800m 1:55.25, Callum O’Keeffe 1:55.42 PB. Daniel du Toit 3000m RW 12:42.40, Lucas Martin 12:55.46 PB. Danielle McLean 3000m RW 17:37.60 PB. Ronan Lee 3000m 8:41.08 PB, Finn Barker 8:58.99. Jamie Dunnett-Welch 10:34.05 PB, Jacquelyn Kowalewski 10:34.11. Damien Lardner 5000m 15:15.49. Emma Fergusson 1500m 4:46.56, Louise Brabyn 4:49.55.

Chayille Collette 100m 12.47 -4.7, 200m 25.60 -1.9. Oliver Krunen 100m 11.17 -2.5, Jake Paul 11.18, Angus Lyver 11.20, 200m 21.96 -3.8 PB, LJ 7.35m +3.8. Bella Willis 400m 59.11, Gabrielle Healy 59.37. Louis Northcott 400m 50.48. Braxton Kauri 110m H 0.990m 15.56 -3.0 PB, 300m H 0.838 39.76. Imogen Skelton HJ 1.81m PB, Naomi Waite 1.63m. Hugo Jones HJ 1.90m PB. Anna Thomson TJ 13.05m +4.6, also 12.39m +0.6, LJ 5.50m +1.8. Lili Szabo LJ 5.40m +1.2.

Kaleb Sola 800g JT 47.66m PB, 6kg HT 52.63m PB. Mikayla Sola 3kg SP 11.82m, DT 35.07m, 3kg HT 45.15m. Awatea Carswell 500g JT 30.05m. Hanno Nel 5kg SP 15.26m PB, 1.5kg DT 40.38m, 5kg HT 49.53m. Max Abbot 6kg SP 14.25m PB, 1.75kg DT 47.81m, 6kg HT 54.70m PB. Elizabeth Hewitt 4kg HT 48.49m. Anya Dunlop-Brown 3kg HT 46.07m. Alexander Hewitt 5kg HT 49.63m PB.

WELLINGTON

Athletics Wellington Twilight Meeting #1, Newtown Park – 17 November 2021
Jake Paul 100m 11.15 -2.9, Rowan Blaikie 11.85. Saravee Sos 200m 23.15 -0.6. Bert Prendergast 5000m 15:51.21, Kristian Day 15:55.22, Ben Twyman 15:59.86. Ruby Muir 17:20.47, Ali Campbell 18:50.99.

NELSON

Harold Nelson Classic, Saxton Field Athletics – 19 November 2021
Camryn Smart clocked a personal best 400m of 53.94, four hundredths of a second faster than her winning time in taking out the New Zealand women’s title in Hastings in March.

David Hansen (44) 400m 53.90, 7.26kg SP 11.94m, DT 37.05m. Jordyn Blake 400m 55.32.
Celia Ward 100m 12.56 +0.9, Hayley Bond 12.70, 200m 26.15 +0.1, Micayla Whiti 12.85, 25.83. Amelia Clark (14) 1500m 4:59.50. Ben Walker HJ 1.79m.

CHRISTCHURCH

CANRUN Twilight Series #3, Ngā Puna Wai Sports Hub – 18 November 2021
Todd Bates HT 52.88m. Lexi Maples 4kg HT 53.46m, Mayce Bates 45.76m. Kirsty Mccarthy Dempsey 3kg HT 45.43m PB, Scarlett Kirby 31.05m. Alizjah Campbell 60m 7.26 -1.1, 100m 11.44 -1.6. Marcus Wolton HJ 1.94m. Keeley O’Hagan HJ 1.71m, Josephine Reeves 1.71m. Thomas Richards 3000m 9:28.73, Carl Perkins 9:44.39. Hannah Oldroyd 3000m 10:12.40, Olivia Ritchie 10:29.37, Anne McLeod 10:41.27. Michael McCaskey 400m 53.79.

South Island Combined Events Championships, Athletics Canterbury Meeting #5, Ngā Puna Wai Sports Hub – 20/21 November 2021
20 November: Katherine Camp 1500m 4:25.70, Tillie Hollyer 4:32.57 PB, Kiera Hall 4:35.31 PB, Rosaria Gibson 4:39.39 PB. Charlie Hazlett 1500m 3:57.83, Jamie Barnes 3:59.67. Max Attwell 800g JT 39.49m. Torin Ward PV 3.10m. Niah Williams PV 2.90m. Abbey Moody 500g JT 41.03m. John Gerber 100m 11.13 -0.4, 400m 48.90. John Wells 11.19, 200m 21.85 +0.7 PB. Maia Broughton 100m 11.91 +1.0 PB, 400m 55.58. Rebecca Peterson 12.71, 200m 26.19 +0.8. Hannah Maloney 12.74, 25.96. Julia Burnham 200m 25.73 +0.8. Beau Brackenridge 300m H 0.838 41.10. Marcus Hamilton 6kg HT 41.83m. Kirsty Mccarthy Dempsey 3kg HT 46.44m. Sam Averill 400m 49.69. Rosie Elliott 400m 54.62 PB, previous best 56.98 two years ago.

21 November: Olivia Ritchie 5000m 17:44.11 PB. Cameron Clark 5000m 14:51.98 PB, Max Yanzick 14:58.06 PB, Chanel Muir 15:11.14 PB. Ben Airey 3000m 8:59.76. Jonah Cropp 3000m RW 13:37.31 PB. Molly O’Reilly 2000m RW 11:09.23. Dylan Forde 800m 1:55.57. Kiera Hall 800m 2:10.33, Rosaria Gibson 2:13.43 PB, Laura Smith 2:14.03. Max Attwell DT 40.97m. Quinn Motley 1.75kg DT 39.77m. Couper Killick 1.5kg DT 41.50m. Tapenisa Havea SP 14.59m, DT 50.40m. Abbey Moody DT 39.47m. Maia Broughton 200m 23.96 +0.8 PB, Jordyn Blake 24.32 PB. Asher Pettengell-Brand 200m 22.48 +1.0 =PB. Adam Stack LJ 6.54m +0.6. Tegan Duffy LJ 5.49m +0.9, Esther Pratten 5.42m +0.6, Hannah Maloney 5.29m +0.7. Nick Palmer 7.26kg SP 18.71m PB, 30cm further than his third place at the Sir Graeme Douglas International in February. Max Attwell SP 12.96m. Quinn Motley 6kg SP 12.01m. Couper Killick 5kg SP 15.02m. Tapenisa Havea SP 14.59m.

SI Combined Events 20/21 November: Senior decathlon Jared Neighbours 5923 points (100m 12.02 +1.2, LJ 6.03m -0.8, SP 12.35m, HJ 1.79m, 400m 58.53, 110m H 16.44 -1.4, DT 40.44m, PV 3.80m, JT 57.54m, 1500m 5:40.21).

Under 20 Masaki Tomooka 6366 points (11.55, 6.52m -0.8, 14.01m, 185m, 51.89, 15.31 -1.4, 38.68m, 2.80m, 43.48m, 5:03.24). Under 18 Tia Wynyard 3553 points.

Under 16 Octathlon Finlay Neale 4609 points.

Senior Heptathlon Alessandra Macdonald 4990 points (100m H 14.40 -0.1, HJ 1.61m, SP 10.46m PB, 200m 25.89 -1.6, LJ 5.36m +1.6 PB, JT 30.91m, 800m 2:21.84). Under 20 Alice Taylor 4216 points (16.03 PB, 1.67m, 8.36m, 28.15, 4.87m +0.8, 38.15m PB, 2:47.56). Under 18 Niamh Motley 3161 points, Lusungu Mbambo 2625, Monica McDonald 2487. Under 16 Jody Mccarthy Dempsey 4295 points, Madeline Thomas 3255, Charlotte Blake 3065.

DUNEDIN

South Island Masters Championships, Athletics Otago Meeting, Caledonian Ground – 19/21 November 2021
Raylene Bates set a New Zealand masters W55-59 shot put record of 10.78m. Jim Blair set a New Zealand MM90-94 javelin throw record of 17.68m and a weight throw record of 7.86m.

20 November: Jorja Gibbons 100m 12.69 +2.8, LJ 5.10m -1.9. Tim Horton 100m 11.25 +2.8. Tamsin Harvey 200m 25.34 -1.4. Felix McDonald 200m 22.60 -1.9, LJ 6.95m -2.2. Billie Crowe 800m 2:21.88. Jedidiah Thompson-Fawcett 800m 1:56.44 PB, 1500m 4:13.44, Josh Hou 1:56.72, 4:10.78. Catherine Lund 1500m 4:54.70. William Scharpf 3000m 9:11.55. Zara Geddes 3000m 10:15.26 PB. Luke Moffitt 300m H .840 42.23 PB, PV 3.20m, Cole Gibbons 43.55, 3.40m. Sarah Jamieson 100m H 0.762 15.86 +1.9 PB, 300m H 0.762 48.45. Emelia Adamson HJ 1.62m PB =Otago W13 record. Mate Poduje HJ 1.95m, Jackson Rogers 1.90m. Ryan Young TJ 13.38m +2.6 also 13.27m +1.9. Jade Zaia 2kg DT 43.43m, Hugh McLeod-Jones 40.76m. Shyah Beattie DT 39.08m. Jamin Millar 5kg HT 44.63m PB. Dyani Shepherd-Oates HT 54.48m. Ethan Walker 800g JT 50.20m. Alexa Duff 500g JT 31.94m Otago W14 record.

INVERCARGILL

St Pauls Memorial Meeting, Surrey Park – 20 November 2021
A Mile was the feature race, won by James McLeay (15) in 4:38.88, pushed hard by Jude Deaker (14) 4:41.11.  Kennedy Taylor (16) first women 5:24,53, Kimberley Iversen (14) 5:43.91. 100m Hayato Yoneto 11.54. Jack Stalker 11.67, Quinn Hartley 11.67 (1.3). 200m Yoneto 23.50, Willam Robertson 24.80 (1.7). High Jump Hartley 1.80m, Tessa Baird 1.45m.  Long Jump Hartley 6.46m (1.1), Robertson 5.98m (-0.2)  Javelin Hartley 37.75m (700gm).Shot Put Isla MacCallum 11.12m (3kg), Carlie Scherp 11.06m (3kg), Trent Hogg 13.36m  (6kg) and 11.01m (7.26kg), Rico Fisher 11.76m (5kg) Hammer Teagan Ashley 43.03m (4kg). Discus  Fisher 38.76m (1.5kg), Hogg 39.88m (1.75kg). Carlie Scherp 31.37m (1kg), Ashlynn Scherp 32.43m (1kg), Chris Knight 31.10m (2kg).

International Results

USA

NCAA Div 1, Cross Country Championship Final, Apalachee Regional Park, Tallahassee FL, 20 November

Women 6km; Maia Ramsden 20:34 (110), Kimberley May 21:21 (213).

Men 10km; Nick Moulai 30:18 (113), Theo Quax 30:19 (114), James Uhlenberg 31:49 (229), Jacob Holmes 32:31 (240).

NCAA DIv 11, Cross Country Championship Final, Abbey Golf Course, Saint Leo FL, 20 November

Women 6km; Alison Andrews-Paul 21:55 (76).

AUSTRALIA

Strive Program, WA Athletics Stadium, Perth, 12 November: Warren Button HT 57.07m (1).

Benita Willis Shield, QSAC, Brisbane, 13 November: Jemima Tennekoon 400m 56.23 (1). Caitlin McQuilkin-Bell Queensland Championship 5000m 16:44.86 PB (4).

AVSL Meeting, Murrumbeena Victoria, 13 November: Rebekah Greene 1500m 4:22.0 h (1).

Road and Trail Races Around the Country

NEW PLYMOUTH
The Coastal Five Half Marathon, 20/21 November: Jamie Reid 1:17:24, Robbie Rawles 1:18:10, Alex Glenn 1:22:26. Christy Aish 1:26:24, Kate Giles 1:35:15, Hayley O’Neill 1:41:36. 10km; Alex Glenn 31:56, Jamie Reid 38:05, Robbie Rawles 38:13. Courtney Pratt 42:57, Kate Giles 46:53, Lottie Moffat 47:58. 5km; Robbie Rawles 16:55, Jamie Reid 16:58, Pete Connole 18:20. Lottie Moffat 20:22, Kate Giles 20:27, Rebecca Gifford 22:17.

WELLINGTON
The Honest 10km, Oriental Bay, 21 November: Kristian Day 34:04, Ronan Lee 34:13, Bert Prendergast 35:19, Ruby Muir 35:24 (women’s race record). 5km; Hirotaka Tanimoto 15:36, Jacob Williams 18:58.

NELSON
Honest Lawyer 5km, Monaco, 15 November: Chris Sharland 18:24, Eddie Hohepa 19:45, Mike Beever 19:57. Robyn Deane 21:03.

X