News & Updates

26 April 2022 • General

Weekly Round Up: 26 April

Ethan Olivier set a New Zealand U20, U19, U18 and U17 triple jump record of 15.98m at the South African Championships (Photo: Ethan Olivier)

New Zealand Track & Field results

AUCKLAND

Throws Autumn Winter Series #1, AUT Millennium Stadium, North Shore – 23 April 2022
Bree Ackland sent the 600g javelin out to a personal best of 35.67m, an improvement on her national under 20 silver medal performance of 35.23m in Hastings in March. Ackland also set a PB of 6.31m with the 4kg shot put and a PB of 22.53m in the 4kg hammer throw. Jasmine He Ling, national U18 hammer bronze medallist, threw a PB of 35.31m with the 4kg hammer.

Fernanda Tirado 3kg HT 37.28m.

Charli Gardiner-Hall F38 under 16 Para Athlete 500g JT 13.11m PB, 2kg SP 8.35m, 750g DT 20.06m, 2kg HT 13.67m PB.

Carol Conte who turns 80 in September, masters 400g JT 10.41m, 2kg SP 5.48m, 2kg HT 19.41m, 750g DT 10.41m.

International Results

USA

Kentucky Invitational, Lexington KY, 22 April: Jordan Bolland 200m 22.20 +0.5 (6).

Brigham Young University Robison Invitational, Provo UT, 23 April: Aimee Mackenzie mile 5:26.81 (1S1) (27th), Krystie Solomon 800m 2:13.59 (3S2).

Mark Young Invitational, New Haven CT, 23 April: Violette Perry DT 45.11m (1).

Pittsburg State University Tune-Up, Pittsburg KS, 23 April: Christopher Goodwin 100m 10.93s +3.6 (4H5).

George Davis Invitational, Lowell MA, 23 April: David Moore 1500m 3:57.39 PB (1RB).

Rider Invitational, Lawrenceville NJ, 23 April: Maccallum Rowe 1500m 3:53.68 (3).

Crimson Tide Invitational, Tuscaloosa AL, 23 April: William Sinclair 800m 1:52.11 PB (3RB), 1500m 3:41.75 PB (2). Tianah List JT 47.22m (10). Mitchell Small Seeded 5000m 14:05.29 PB (2).

Arizona State University Twilight Collegiate, 23 April: Jordan Rackham 1500m 3:51.99 (7).

Georgia Tech Invitational, Atlanta GA, 23 April: Jack Elliott 1500m 3:57.72 (10RC).

Musco Twilight XXI, Iowa City IA, 23 April: Anthony Barmes HT 62.91m (1). Centaine Noom-Duckworth HT 52.72m (7).

Ross Black Track and Field Open, Hobbs NM, 23 April: Leah Belfield 100m 11.37 +3.4 (1H2).

Jack Christiansen Invitational, Fort Collins CO, 23 April: Tayla Brunger 400m 58.63 (3RB).

AUSTRALIA

Unisport Nationals, Gold Coast Performance Centre, Runaway Bay, 19 April: Liam Webb 400m heats 48.51 (1H2) Q. 20 April: Liam Webb 200m heats 21.96 -0.5 (1H2) Q. Liam Webb 400m final 47.02 (1). 21 April: Liam Webb 200m final 21.76 +2.3 (5).

SOUTH AFRICA
RSA National Championships, Green Point Stadium, Cape Town, 21 April: Ethan Olivier TJ 15.98m -0.2 PB (2), New Zealand U20, U19, U18, U17 record, adding 3cm to his own record set in Germiston RSA on 17 March 2022. Welrè Olivier TJ 13.86m +0.7 (11).

GERMANY

Haspa Marathon, Hamburg, 24 April: Caden Shields 2:13:21 PB (16). Over a two-minute improvement on his time in the Gold Coast Marathon in July 2019. Cybrian Kotut of Kenya won in Hamburg in 2:04:47.

SPAIN
Superate 10km Road Race, Málaga, 24 April
: Zane Robertson 28:32 (7). Tsegay Kidanu Reda of Ethiopia won in 27:14.

Road and Trail Races Around the Country

AUCKLAND
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 19 April: Mitchel Carlyle 17:16, Oliver Ray-Chaudhuri 17:38, Keith Burrows 17:48. Sophie Hogan 21:15, Christine Adamson 22:29, Nikki Kahn 22:31.

Rat Race 5km, Takapuna, 20 April: Marcus Robertson 16:35, Ryan Williams 17:12, Joel Martin 18:45. Jacqueline Kemp 23:34.

TE AWAMUTU
Te Awamutu Athletic Club Kihikihi Golf Course 9km, 23 April: 9km; Ben Bidois 29:43, Steve Rees-Jones 31:35, Dean Chiplin 34:39. Molly Peate 40:01, Lauren Shelley 41:00, Lily James 45:42. 6km; Oliver Galpim 23:28, Casey Atkinson 23:31, Eathan James 23:51. Tara Sacke 25:53, Gina Butler 26:43, Carenza Elley 27:29. 3km; Kingston Ryan 11:17, Alex Richards 13:05, Corbin Tonks 13:05. Bronwen Rees-Jones 11:48, Lily Cameron 14:01, Emily Cameron 14:01.

WELLINGTON
XTERRA McKerrow’s Revenge, Richard Prouse Park, Wainuiomata, 24 April: 16.3km; David Haunschmidt 1:26:05, Asher Cook 1:30:04, Tom Peck 1:31:04. Ruby Muir 1:32:03, Rosie Walsh 1:51:21, Amelia Harris 1:54:49. 12.1km; Tom Middlemiss 1:19:07, Stephen Grenside 1:21:48, Miroslav Horak 1:24:51. Julia McMillan 1:39:36, Kylie Fayen 1:40:51, Pip Tildesley 1:49:39. 5.8km; Matthew Collison 27:27, Prayesh Bava 27:59, Sam Wilkins 30:29. Lara Fort 32:55, Sarah Fountain 33:14, Abbey Patterson 35:04.

NELSON
Turf Hotel 5km, 20 April: Matthew Moloney 17:41, Curtis Moore 18:55, Edward Hohepa 19:42. Aimee Burnard 21:19.

X