News & Updates

8 March 2022 • General

Weekly Round Up: 8 March

Tori Peeters’ fantastic season reached new heights as she fired the 600g javelin out to a stunning New Zealand javelin record of 62.40m into the lush turf at Mitre 10 Park. (Photo: Alisha Lovrich)

New Zealand Track & Field results

CHRISTCHURCH

Jennian Homes New Zealand Track and Field Championships, Mitre 10 Sports Park, Hawke’s Bay – 3/6 March 2022
Tori Peeters erased the long standing New Zealand all comers javelin throw record sending the javelin out to 62.40m, 36cm further than her previous best in February 2020 at the Sydney Track Classic.

In the process Peeters broke Oksana Makarova’s allcomers record and improved on her resident and national records. Peeters first won the title in 2012 and has won almost every second year since then, notching up a total of six to date.

Peeters said that it was a nice to be able to put together a good throw at a meet that counts for a lot of points.

“I’ve also tapered into this competition, so it is nice when you can put it altogether on the day. I still didn’t get some things right on the runway, which is a more a rhythmical thing and I know once I get that right I’ll be able to get into my javelin a bit more. Apart from that I’m just rapt to throw 62m again.”

Portia Bing bettered her own New Zealand national and resident record in the 400m hurdles recording 55.44, just outside from also claiming the allcomers record of 55.38 set by Sally Gunnell at the 1990 Auckland Commonwealth Games. In taking her fifth straight title Bing went close to the 55.40 Athletics New Zealand performance standard for the 2022 World Athletics Championships and the A performance standard for the Birmingham Commonwealth Games.

An excess tail wind ruled out Talia van Rooyen from entering the record books, after an impressive under 18 100m victory in 11.50. If legal this would have broken Briar Toop’s under 17 and under 18 record of 11.55 and Zoe Hobbs’ under 19 and under 20 record of 11.53. van Rooyen also won the 100m hurdles in a personal best of 13.84 0.0 PB.

However van Rooyen (15) had the satisfaction of being part of the Auckland under 18 4 x 100m relay team, along with Amelie Fairclough (16), Katelyn Quay-Chin (15) and Marielle Venida (16), that set a New Zealand under 17 record of 46.77 breaking the New Zealand quartet team of Amy Robinson, Talia Horgan, Abby Goldie and Zoe Hobbs’ time of 47.29 set in Sydney in 2013.

Eddie Osei-Nketia repeated his sprint double in 2020 winning the 100m in 10.20 +2.8 and the 200m in 21.29 +2.4. The expected clash with Tiaan Whelpton in the 100m didn’t conclude with Whelpton pulling up just short of the line with cramp.

Zoe Hobbs was thwarted by a tail wind in gaining a legitimate time in the 100m after a classy 11.07 +2.7 in the 100m. It was her sixth straight 100m title.

Georgia Hulls retained her 200m title in 23.10 +2.7, which would have bettered Monique Williams 2009 resident record of 23.15. Rosie Elliott embarked on a difficult treble and came away with second in the 100m and 200m and a 400m title in a PB 52.59, holding out Isabel Neal who also set a PB of 52.79.

Hulls said it was a relief to get through the race.

“I was pretty nervous and pretty excited to get around that bend and put them behind and then see what I could do and hang on. Rosie has sprinted well all season and we’ve been friends for so long and it’s so cool to see her come into herself and she’s done an amazing break through,” said Hulls.

Holly Manning won the 800m title in a personal best 2:03.76 and was second in the 1500m.

Laura Nagel graced the track winning the 1500m and 5000m titles with stunning performances, to add to the 3000m and mile titles she has also won this season.

Equally impressive runs came from Sam Tanner, 2019 champion, in the 1500m in 3:41.97 and Hayden Wilde, for the third year, in the 5000m in 13:46.41. Julian Oakley was second on both occasions.

Tom Walsh won his thirteenth straight shot put title with 21.55m, with Jacko Gill collecting his sixth silver medal in the event with 21.21m.

Maddison Wesche improved on her personal best shot put of 18.98 at the Tokyo Olympics to win her third senior title with 19.10m.

It was title number seven for Joshua Hawkins in the 110m hurdles and Anthony Nobilo with a PB 66.71m made it four years in a row in the hammer throw. Lauren Bruce collected her first gold medal in the hammer throw with her third career best throw of 73.34m. It was title number five for Anna Thomson in the triple jump with 12.66m. Nicholas Southgate chalked up his seventh pole vault title with 5.20m as did Hamish Kerr taking his seventh gold in the high jump. Olivia McTaggart set a PB of 4.65m in the pole vault, another qualifying performance for the Commonwealth Games and within 5cm of the world championships performance standard.

Other double winners at the championships: Courtney Ruske 3000m and 10,000m race walks, Zachary Saunders U/20 100m and 200m, Liam Ngchok-Wulf U/20 shot put and hammer throw, Marielle Venida U/20 100m and 200m, Antonia Martin U/20 3000m and 10,000m race walks, Natalia Rankin-Chi Tar U/20 shot put and discus throw, Benice Cullen U/20 long and triple jumps, James Ford U/18 800m and 1500m, Jonah Cropp U/18 3000m and 5000m race walks, Blessing Sefo U/18 shot put and discus throw, Suzannah Kennelly U/18 shot put and discus throw.

A host of national Para record were set in the 100m led by Mitch Joynt in the men’s T64 classification with a best of 11.86. Teenager Jaxon Woolley impressed to run a New Zealand record mark of 12.42 clocking in the T38 event and in the women’s event Anna Grimaldi scalped 0.19 from her national record in the women’s T47 100m, recording 12.60 +1.7. Grimaldi was also sixth in the open long jump with 5.52m +0.3. Also in the New Zealand record-breaking mood over the 100m distance were Sarah James T53 in 20.87 and Montana Brown T34 in a time of 23.07. Sionnan Murphy posted a national discus F37 record of 21.38m.

Lisa Adams returned to the shot circle for her first competition since winning the Tokyo Paralympic F37 shot put title last year to claim gold in the women’s shot put para open with a best of 14.31m.

National senior Para records were set in the women’s 200m Para open as Sarah James (Canterbury) posted 39.80 for a women’s 200m T53 record and Montana Brown a New Zealand record of 44.00 in the women’s 200m T34.

After setting a national record on Saturday in the men’s 100m T64 Mitch Joynt (Auckland) was only the slightest puff of wind away from also posting a New Zealand record in the men’s 200m T64 – crossing the line in 23.17 with a following wind of 2.1mps. Holly Robinson F46 was second in the Para Athlete shot put 4kg 11.17m and third in the open javelin throw with 42.48m.

Corran Hanning 6kg SP 11.57m PB, 1.75kg DT 35.10m. Anna Steven 200m 29.31. Jaden Movold was kept busy over the two days competing in five wheelchair events, the 100m 18.09, 200m 33.74, 400m 1:09.29, 800m 2:15.87 and 1500m 4:36.66.

Results at a glance, including personal bests where indicated

Senior Men
100m: Eddie Osei-Nketa (Akld) 10.20s 1, Cody Wilson (Wgtn) 10.51s 2, Jordan Bolland (Akld) 10.61s 3.

200m: Osei-Nketia 21.29s 1, Bolland 21.53s 2, Wilson 21.60s 3.

400m: John Gerber (Otago) 48.18s PB 1, Luke Mercieca (Akld) 48.29s 2, Josh Ledger (Wgtn) 48.66s 3.

800m: James Preston (Wgtn) 1m 47.00s 1, James Harding (Akld) 1m 49.22s 2, Dominic Devlin (Akld) 1m 50.65s 3.

1500m: Sam Tanner (WaikBoP) 3m 41.97s 1, Julian Oakley (WaikBoP) 3m 42.80s 2, Oli Chignell (Otago) 3m 43.79s PB 3.

5000m: Hayden Wilde (WaikBoP) 13m 46.41s 1, Julian Oakley (WaikBoP) 14m 3.31s 2, Connor Melton (Cant) 14m 19.93s 3.

110m hurdles: Joshua Hawkins (Akld) 14.54s 1, James Sandilands (Cant) 15.47s 2, Tom Moloney (Akld) 16.22s 3.

400m hurdles: Jonathan Maples (Manwtu/Whang) 55.88S 1, Justin Menezes (Akld) 58.21s 2, Saravee Sos (Wgtn) 1m 08.80s 3.

3000m steeplechase: Ieuan van der Peet (Cant) 9m 19.18s 1, George Guerin (Cant) 9m 27.88s 2, Michael Sutton (WaikBoP) 9m 52.10s 3.

3000m race walk: Jamie Shaw (Tasman) 14m 49.72s 1.

Shot put: Tom Walsh (Cant) 21.55m 1, Jacko Gill (Akld) 21.21m 2, Nick Palmer (HBG) 19.04m PB 3.

Discus throw: Connor Bell (Akld) 60.78m 1, Jade Zaia (Otago) 48.59m 2, Kieran Fowler (Otago) 47.91m 3.

Hammer throw: Anthony Nobilo (Akld) 66.71m PB 1.

Javelin throw: Jared Neighbours (Cant) 60.06m 1, Anton Schroder (Otago) 57.63m 2, Michael Mitchell (Otago) 56.37m 3.     

Long jump: Felix McDonald (Otago) 7.56m 1, Lewis Arthur (Akld) 7.51m 2, Max Attwell (Cant) 6.76m 3.

Triple jump: Scott Thomson (Akld) 14.32m 1, Edwin Kwok Hin Leung (Akld) 13.51m 2, Charles Devlin (Akld) 13.51m 3.

High jump: Hamish Kerr (Cant) 2.15m 1, Marcus Wolton (Cant) 2.07m 2, Mate Poduje (Otago) 1.98m 3.

Pole vault: Nicholas Southgate (Akld) 5.20m 1, James Steyn (Akld) 5.20m 2, Ettiene Du Preez (Akld) 4.50m 3.

Decathlon: Aaron Booth (Akld) 7337 points (100m 11.03s, long jump 7.13m, shot put 13.57m, high jump 1.98m, 400m 51.15s, 110m hurdles 15.72s, discus throw 42.35m, pole vault 4.50m, javelin throw 54.47m, 1500m 5m 11.26s) 1, Matthew Wyatt (Akld) 5426 2, Max Teuruaa (Akld) 5379 3.

4 x 100m relay: Otago (Schuyler Orr, Jackson Rogers, Fergus McLeay, John Gerber) 42.56s 1, Auckland 43.00s 2.

4 x 400m relay: Auckland (Mikael Starzynski, James Harding, Michael Dawson, Luke Mercieca) 3m 17.68s 1, Otago 3m 17.89s 2, Canterbury 3m 20.92s 3.

Senior Women
100m: Zoe Hobbs (Akld) 11.07s 1, Rosie Elliott (Cant) 11.34s 2, Livvy Wilson (Akld) 11.54s 3.

200m: Georgia Hulls (HBG) 23.10s 1, Elliott 23.41s 2, Isabel Neal (Akld) 23.66s 3.

400m: Elliott 52.59s PB 1, Neal 52.79s PB 2, Camryn Smart (Akld) 54.09s 3.

800m: Holly Manning (HBG) 2m 3.76s PB 1, Katherine Camp (Cant) 2m 5.68s 2, Jennifer Hauke (Akld) 2m 5.95s 3.

1500m: Laura Nagel (NHB) 4m 16.68s 1, Manning 4m 20.05s 2, Camp 4m 20.82s 3.

5000m: Nagel 16m 33.77s 1, Eva Goodisson (HBG) 16m 39.12s 2, Brigid Dennehy (NHB) 16m 39.73s PB 3, Nicole van der Kaay (WaikBoP) 16m 47.34s 4.

100m hurdles: Celine Pearn (Akld) 14.61s 1, Alessandra Macdonald (WaikBoP) 14.64m 2, Alexandra Hyland (Akld) 15.56s 3.

400m hurdles: Portia Bing (Akld) 55.44s PB (New Zealand national and resident record) 1, Macdonald 1m 00.72s PB 2, Pearn 1m 01.21s 3.

3000m steeplechase: Anneke Grogan (Akld) 10m 34.20s PB 1, Eva Pringle (Cant) 10m 53.86s 2, Amanda Holyer (Akld) 12m 17.35s 3.

3000m race walk: Courtney Ruske (Cant) 13m 50.43s 1, Laura Langley (Cant) 14m 4.21s 2.

10,000m race walk: Ruske 52m 1.69s 1, Langley 52m 18.47s 2.

Shot put: Maddison Wesche (Akld) 19.10m PB 1, Tapenisa Havea (Cant 15.97m PB 2, Lexi Maples (Cant) 13.21m PB 3.

Discus throw: Te Rina Keenan (Akld) 56.06m 1, Havea 53.40m PB 2, Tatiana Kaumoana (WaikBoP) 53.22m 3.

Hammer throw: Lauren Bruce (Cant) 73.34m 1, Nicole Bradley (Akld) 70.45m PB 2, Lexi Maples (Cant) 56.67m PB 3.

Javelin throw: Tori Peeters (WaikBoP) 62.40m PB (New Zealand allcomers, national, resident record) 1, Caitlin Bonne (Cant) 45.38m 2, Holly Robinson (Otago) 42.48m 3.

Long jump: Mariah Ririnui (WaikBoP) 6.07m 1, Kelsey Berryman (Cant) 6.06m 2, Ashleigh Bennett (Taranaki) 5.94m 3.

Triple jump: Anna Thomson (Wgtn) 12.66m 1, Diana Ismagilova (Akld) 11.93m 2, Macdonald 11.61m 3.

High jump: Keeley O’Hagan (Cant) 1.88m PB 1, Imogen Skelton (Akld) 1.86m PB 2, Hyland 1.71m 3.

Pole vault: Olivia McTaggart (Akld) 4.65m PB 1, Imogen Ayris (Akld) 4.25m 2, Isabella Murrell (Akld) 3.75m PB 3, Aria Rhodes (Akld) 3.75m PB 4.

Heptathlon: Christina Ryan (Cant) 5094 points (100m hurdles 14.95s, high jump 1.65m, shot put 12.86m, 200m 25.99s, long jump 5.63m, javelin throw 33.53m, 800m 2m 33.23s) 1, Maddie Wilson (Cant) 4949 2, Alice Taylor (Manwtu/Whang) 4401 3.

4 x 100m relay: Canterbury (Hannah Maloney, Jordyn Blake Anna Percy, Helena Dinnissen) 47.26s 1, Waikato Bay of Plenty 47.80s 2.

4 x 400m relay: Auckland (Camryn Smart, Jennifer Hauke, Brooke Cull, Isabel Neal) 3m 45.60s 1, Canterbury 3m 52.03s 2, Waikato Bay of Plenty 3m 59.53s 3.

Under 20
Men
100m: Zachary Saunders (Akld) 10.71s 1, Oliver Krijnen (Wgtn) 10.77s 2, Alizjah Campbell (Cant) 10.86s 3.

200m: Saunders 21.31s 1, Angus Lyver (Manwtu/Whang) 21.35s 2, Krijnen 21.84s 3.

400m: Lex Revell-Lewis (Akld) 47.87s 1, Troy Middleton (Akld) 48.76s 2, Flynn Marshall (Akld) 48.98s 3.

800m: Zane Powell (Akld) 1m 55.58s 1, Karsen Vesty (HBG) 1m 56.23s 2, Luke Hitchcock (Akld) 1m 56.79s 3.

1500m: Karsen Vesty (HBG) 3m 54.81s PB 1, Zane Powell (Akld) 3m 55.09s 2, Charlie Hazlett (Cant) 3m 57.44s 3.

5000m: Ronan Codyre (Akld) 15m 13.41s 1,Luke Clements (Akld) 15m 15.97s 2, Ben Hennessy (WaikBoP) 15m 20.40s 3.

110m hurdles: Cole Gibbons (Otago) 15.77s PB 1, Joshua Price (Cant) 15.90s PB 2, Kieran Sinclair-Lomax (Cant) 16.23s PB 3.

400m hurdles: Cameron Moffitt (Otago) 57.59s 1, Flynn Johnston (Manwtu/Whang) 58.17s 2.

3000m steeplechase: Luke Clements (Akld) 9m 27.98 1, Toby Tasker (Akld) 9m 38.58s 2, Benjamin Rickerby (Akld) 10m 10.59s 3.

Shot put: Liam Ngchok-Wulf (Akld) 17.81m PB 1, Trent Hogg (Sthld) 15.17m 2, Cooper McDougall (HBG) 14.95m PB 3.

Discus throw: Max Abbot (Wgtn) 48.75m 1, Hogg 46.42m PB 2, Ben Skelton (Akld) 45.57m PB 3.

Hammer throw: Ngchok-Wulf 57.23m 1, Abbot 51.38m 2, Hanno Nel (HBG) 49.15m 3.

Javelin throw: Toby Robb (WaikBoP) 49.70m 1, Kaleb Sola (Wgtn) 48.81m 2, Lyver 44.34m PB 3.

Long jump: Lyver 7.10m 1, Quinn Hartley (Sthld) 6.67m 2, Adam Stack (Cant)  6.64m 3.

Triple jump: Ethan Gow (Cant) 13.88m 1, Ryan Young (Otago) 13.25m 2, Jacky Dai (Manwtu/Whang) 12.70m 3.

High jump: Stack 2.05m PB 1, Rafe Couillault (Akld) 2.01m PB 2, Hartley 1.93m 3.

Pole vault: Ruben Vogel (Akld) 4.33m 1, Cole Gibbons (Otago) 3.88m PB 2.

4 x 100m relay: Manawatu Whanganui (Aden Porritt, Braxton Kauri, Forbes Kennedy, Angus Lyver) 42.20s 1, Auckland 42.21s 2, Canterbury 42.41s 3.

4 x 400m relay: Auckland (Troy Middleton, Zachary Saunders, Flynn Marshall, Lex Revell-Lewis) 3m 19.83s 1, Hawkes Bay Gisborne 3m 22.58s 2, Manawatu Whanganui 3m 23.22s 3.

Under 20
Women
100m: Marielle Venida (Akld) 11.92s PB 1, Nadia Evans (Akld) 12.18s 2, Kiana Pohe (WaikBoP) 12.30s PB 3.

200m: Venida 24.51 1, Mia Powell (Akld) 24.95s 2, Evans 25.11s 3.

400m: Powell 55.54s 1, Jessica Vogel (Cant) 58.56s 2, Samantha Korck (Akld) 59.07s 3.

800m: Macey Hilton (Akld) 2m 9.85s 1, Emma Ferguson (Manwtu/Whang) 2m 12.25s PB 2, Samantha Korck (Akld) 2m 13.69s PB 3.

1500m: Penelope Salmon (Akld) 4m 27.49s 1, Bella Browne (Akld) 4m 30.12s 2, Emma Ferguson (Manwtu/Whang) 4m 32.55s PB 3.

5000m: Hannah Gapes (WaikBoP) 18m 7.50s 1, Jemima Antoniazzi (WaikBoP) 18m 10.86s PB 2, Holly Harding (Pakuranga) 18m 25.07s 3.

100m hurdles: Julia Burnham (Cant) 15.07s 1, Maggie Jones (Manwtu/Whang) 15.45s 2, Ava Duggan (Akld) 15.62s 3.

400m hurdles: Maggie Jones (Manwtu/Whang) 1m 4.34s PB 1, Paige Cromarty (Manwtu/Whang) 1m 6.48s 2, Samadiana Fariz (Akld) 1m 7.26s 3.

3000m steeplechase: Jemima Antoniazzi (WaikBoP) 11m 41.82s 1, Siobhan Balle (Akld) 12m 11.03s 2.

3000m race walk: Antonia Martin (Akld) 16m 55.30s 1.

10,000m race walk: Martin 1h 0m 40.35s PB 1.

Shot put: Natalia Rankin-Chi Tar (Akld) 13.94m 1, Elizabeth Hewitt (Wgtn) 10.64m 2.

Discus throw: Rankin-Chi Tar 48.71m 1, Hewitt 41.74m 2, Abbey Moody (Cant) 41.64m 3.

Hammer throw: Hewitt 52.73m 1, Anya Dunlop-Brown (Wgtn) 38.45m 2, Scarlett Kirby (Cant) 28.31m 3.

Javelin throw: Moody 46.90s PB 1, Bree Ackland (Akld) 35.23m PB 2, Zoe Hall (Taranaki) 29.68m 3.

Long jump: Bernice Cullen (Otago) 5.32m 1, Burnham 5.12m 2, Gisele Howard (WaikBoP) 5.02m 3.

Triple jump: Cullen 11.06m 1, Tessa Baird Southland 11.04m PB 2, Katie Bestall (Taranaki) 11.00m 3.

High jump: Amelia de Lautour (Akld) 1.61m 1, Courtney Trow (Manwtu/Whang) 1.56m 2.

Pole vault: Hannah Adye (Akld) 3.30m 1, Amayah Wingfield (Akld) 3.30m 2, Niah Williams (Cant) 2.70m 3.

4 x 100m relay: Canterbury (Natalia Geneblaza, Jessica Vogel, Lily Cockram, Julia Burnham) 48.76s 1, Auckland 49.38s 2, Waikato Bay of Plenty 50.22s 3.

4 x 400m relay: Auckland (Samantha Korck, Peyton Leigh, Macey Hilton, Mia Powell) 3m 55.32s 1, Canterbury 4m 8.37s 2, Waikato Bay of Plenty 4m 23.32s 3.

Under 18
Men
100m: Ryan Shotter (HBG) 10.95s PB 1, Ben Lambert (Wgtn) 10.98s PB 2, Asher Pettengell-Brand (Cant) 11.00s 3.

200m: Pettengell-Brand 22.33s 1, Rylan Noome (HBG) 22.37s 2, Ben Ward (Akld) 22.66s 3.

400m: Jordan Veitch (Cant) 50.13s PB 1, Liam Prouting-Gardner (Otago) 51.02s 2, Joe Berman (Akld) 51.42s PB 3.

800m: James Ford (Akld) 1m 55.30s 1, Liam O’Donnell (Cant) 1m 55.82s 2, Callum O’Keeffe (HBG) 1m 56.14s 3.

1500m: Ford 3m 59.74s 1, Liam O’Donnell (Cant) 3m 59.76s PB 2, Alex Martin (Wgtn) 4m 1.10s 3.

3000m: Christian de Vaal (Akld) 8m 28.22 1, Alfie Steedman (Akld) 8m 37.25s PB 2, Nick Davies (Akld) 8m 37.80s PB 3.

110m hurdles: Joseph Dunn (Akld) 14.90s 1, Asher Pettengell-Brand (Cant) 14.98s 2, Beau Brackenridge (Cant) 15.15s 3.

300m hurdles: Braxton Kauri (Manwtu/Whang) 39.02s PB 1, Beau Brackenridge (Cant) 39.86s 2, James Hansen (Tasman) 40.82s 3.

2000m steeplechase: Lorcan Rabbitte (HBG) 6m 8.89s 1, Louie Endres (WaikBoP) 6m 11.48s 2, James Mcleay (Sthld) 6m 17.47s 3.

3000m race walk: Jonah Cropp (Cant) 13m 50.57s 1, Toby O’Rorke (Taranaki) 14m 42.60s PB 2, Quinn Gardner-Hall (Akld) 15m 13.92s PB 3.

5000m race walk: Cropp 23m 27.83s PB 1.

Shot put: Blessing Sefo (Akld) 16.93m 1, Harrison McGregor (WaikBoP) 15.56m PB 2, Reid Davidson (Akld) 15.11m PB 3.

Discus throw: Sefo 50.57m 1, McGregor 49.58m 2, Connor Brown (WaikBoP) 43.82m 3.

Hammer throw: Levi Pupualii (Papakura) 61.17m PB 1, Alexander Hewitt (Wgtn) 56.38m 2, Canon Puriri (Whangarei) 52.76m 3.

Javelin throw: Douw Botes (Pakuranga) 65.18m PB 1, Bradley Bidois (WaikBoP) 52.09m 2, Finn Burridge (Akld) 49.53m 3.

Long jump: Forbes Kennedy (Manwtu/Whang) 6.80m PB 1, Kaelan Paranihi (Akld) 6.65m 2, Levi Murdoch (Cant) 6.38m 3.

Triple jump: Paranihi 13.86m 1, Luke Moffitt (Otago) 13.65m 2, William Robertson (Sthld) 12.56m 3.

High jump: Ethan Bone (Cant) 2.01m PB 1, Levi Murdoch (Cant) 1.91m 2, Ben Walker (Tasman) 1.87m 3.

Pole vault: Tai Rhodes (Akld) and Luke Moffitt (Otago) 3.68m PB 1 equal.

4 x 100m relay: Hawkes Bay Gisborne (Liam Kilby, Ryan Noome, Logan Woods, Ryan Shotter) 43.55s 1, Hawkes Bay Gisborne 44.00s 2, Auckland 46.58s 3.

4 x 400m relay: Canterbury (Ethan Hansen, Liam O’Donnell, Jordan Veitch, Asher Pettengell-Brand) 3m 26.66s 1, Auckland 3m 32.19s 2, Hawkes Bay Gisborne 3m 39.78s 3.

Under 18
Women
100m: Talia Van Rooyen (Akld) 11.50s 1, Chayille Collette (Manwtu/Whang) 11.68s 2, Addira Collette (Manwtu/Whang) 11.78s 3.

200m: Chayille Collette 24.11s PB 1, Addira Collette 24.41s 2, Amelie Fairclough (Akld) 24.59s PB 3.

400m: Fairclough 55.79s 1, Kimberley Walsh (Manwtu/Whang) 56.01s PB 2, Teeka Randell (WaikBoP) 57.65s PB 3.

800m: Kiera Hall (Cant) 2m 12.26s 1, Rosaria Gibson (Cant) 2m 13.75s 2, Samantha Lascelles (Cant) 2m 14.10s PB 3.

1500m: Rosaria Gibson (Cant) 4m 32.42s PB 1, Kiera Hall (Cant) 4m 32.52s PB 2, Elspeth McGuinnes (Cant) 4m 37.38s PB 3.

3000m: Lulu Johnson (WaikBoP) 10m 00.0s PB 1, Elspeth McGuinnes (Cant) 10m 2.76s PB 2, Louise Brabyn (Manwtu/Whang) 10m 8.22s PB 3.

100m hurdles: van Rooyan 13.84s PB 1, Katelyn Quay-Chin (Akld) 14.70s PB 2, Grace Wisnewski (WaikBoP) 14.95s PB 3.

300m hurdles: Wisnewski 44.77s 1, Sarah Jamison (Otago) 45.26s PB 2, Maddie Kelso-Heap (Akld) 45.48s 3.

2000m steeplechase: Louise Brabyn 7m 11.55s 1, Zara Geddes (Otago) 7m 15.21s PB 2, Catherine Lund (Otago) 7m 20.23s PB 3.

3000m race walk: Molly O’Reilly (Cant) 16m 18.25s PB 1, Alana Mathews (Akld) 16m 51.85s PB 2, Sarah Du Toit (Wgtn) 20m 13.66s 3.

5000m race walk: Mathews 29m 43.56s 1.

Shot put: Suzannah Kennelly (Akld) 14.44m 1, Kate Hallie (Akld) 13.77m 2, Karmen-Elizabeth Maritz (Akld) 13.72m PB 3.

Discus throw: Kennelly 49.19m PB 1, Maritz 44.99m PB 2, Losaline Lose (WaikBoP) 44.58m PB 3.

Hammer throw: Mikayla Sola (Wgtn) 47.47m PB 1, Mia Barlett (Wgtn) 43.48m PB 2, Jasmine He Ling (Akld) 42.24m 3.

Javelin throw: Bartlett 37.08m PB 1, Vaya Chaplow (HBG) 36.23m PB 2, Maritz 35.39m 3.

Long jump: Jorja Gibbons (Otago) 5.45m PB 1, Sophie Hancock (WaikBoP) 5.41m 2, Piper Everson (Cant) 5.03m PB 3.

Triple jump: Hancock 11.44m PB 1, Natalia Geneblaza (Cant) 11.27m PB 2, Piper Everson (Cant) 11,17m 3.

High jump: Jessica Hendren (Cant) 1.72m 1, Olivia Power (Akld) 1.69m PB 2, Mia De jager 1.66m 3.

Pole vault: Maya Grundy (Akld) 2.96m 1, Lilli Bing (Akld) 2.96m 2, Angalla Carney (HBG) 2.96m 3.

4 x 100m relay: Auckland (Talia van Rooyen, Amelie Fairclough, Katelyn Quay-Chin, Marielle Venida) 46.77s (New Zealand under 17 record) 1, Manawatu Whanganui 47.95s 2, Canterbury 50.26s 3.

4 x 400m relay: Auckland (Maddie Kelso-Heap, Lucy Shennan, Kate Borton, Amelie Fairclough) 3m 51.18s 1, Manawatu Whanganui 3m 56.42s 2, Canterbury 3m 58.82s 3.

International Results

USA INDOOR

Ivy League, New York NY, 27 February: Maia Ramsden mile 4:39.89 (1).

MIAA Championships, Maryville MO, 27 February: Kayla Goodwin TJ 12.45m (1). Christopher Goodwin LJ 7.50m (2), TJ 13.59m (9).

Atlantic 10, Fairfax VA, 27 February: Taonga Mbambo 3000m 8:29.92 (5), Maccallum Rowe 8:33.34 (11).

IC4A/ECAC Indoor Championships, Boston MA, 5 March: Liam Back 1000m 2:23.13 (2H2). Angus White mile 4:05.13 (3H2). Tessa Hunt 800m 2:14.54 (5H4). Kimberley May 1000m 2:48.76 PB (2H2). 6 March: Liam Back 1000m 2:23.22 (2). Kimberley May 1000m 2:53.25 (7). Maccallum Rowe 3000m 8:20.53 (3).

USA OUTDOORS

Sound Running the Ten, San Juan Capistrano CA, 6 March: Geordie Beamish 1500m 3:36.53 PB (1).

AUSTRALIA

Victoria Championships, Lakeside Stadium, Albert Park, 25 February: Rebekah Greene 800m 2:11.11 (3H2). Steven Langdon 800m 2:00.28 (4H4).
Queensland Championships, Brisbane, 5 March: Jemima Tennekoon 800m 2:11.49 PB (3). 6 March: Caitlin McQuilkin-Bell 1500m 4:40.69 (2).

OMAN

World Athletics Race Walk Team Championship, Muscat, 5 March: Quentin Rew 20km road 1:27:14 (18).

SOUTH AFRICA

Gauteng Secondary Schools Championships, Germiston, 5 March: Ethan Olivier TJ 15.80m -1.5 PB (betters his New Zealand under 17 record and equals his brother Welrè’s New Zealand under 18 record).

Road and Trail Races Around the Country

AUCKLAND
Rat Race 5km, Takapuna, 2 March: Mike Wanden 16:39, James Parker 17:27, Greg Darbyshire 18:24.

WELLINGTON
Kapiti Summer 5km Series, Raumati, 28 February: Alvig Busa 17:51, Luke Anderson 18:17, Thom Monckton 18:50. Lucy Lawlor 20:40.

Trentham 5km Series, 1 March: Thomas Strawbridge 16:19, Max Poland 16:31, Brian Garmonsway 16:35. Madison Wos 20:06.

NELSON
Honest Lawyer 5km, Monaco, 28 February: Caitlin Fielder 17:28, Mike Beever 19:44, John O’Regan 20:28, Gareth Cashin 20:59.

X