News & Updates

9 May 2022 • High Performance

Weekly Round Up: 9 May

Brad Mathas ran his third fastest ever 800m time to win in Fukuroi and backed it up five days later to earn top spot in the Seiko Golden Grand Prix in Tokyo for a memorable Japanese double (Alisha Lovrich)

New Zealand Track & Field results

CHRISTCHURCH

Lionel Fox Memorial Relays, Woodend Beach – 7 May 2022
University won the senior women’s 4x4km relay in 1:17:44 from their second team (1:22:04) and Christchurch Avon 1:24:06. The winning team ran Sarah McSweeney 18:30, Megan Foster 19:46, Miriam Clark 19:09, Tracy Croft 20:19. Fastest laps; Eva Pringle University 17:12, Sarah McSweeney University 18:30, Sarah McClure University 18:32.

The senior men’s relay went to Christchurch Avon – Alex Kelliher 15:25, Theo Walker 15:51, Kelvin Milne 16:30 and Corban Straker 15:37. Selwyn were second in 1:04:41 with University third in 1:07:21. Fastest laps George Guerin Papanui TocH 14:53, Tram O’Callaghan Christchurch Avon 15:11, Daniel Prescott Selwyn 15:15.

Masters, Women; Sumner Jessica Campbell 19:04, Louise Martin 23:53, Iona Powell 23:15, Robyn Perkins 20:56 in 1:27:08. Christchurch Avon finished second in 1:39:15. Fastest laps Tracy Croft University 20:19, Jo Van Rensburg North Canterbury 20:46, Robyn Perkins Sumner 20:56. Men; New Brighton Olympic Simon Ralph 17:25, Andrea Hansen 16:46, John Marshall 17:40, Jim Wellacott 18:02 in 1:09:53. Christchurch Avon second 1:14:55, Port Hills third 1:19:25. Fastest laps Alex Kelliher Christchurch Avon 15:25, Jake Roberts Sumner 17:03, Rob Howell Port Hills 17:10.

Under 18 4x2km relays: Girls Port Hills Finella Guttmann 9:23, Kiera O’Donnell 10:29, Zania Roberts 10:38, Grace Howell 9:53 in 40:23. University were second in 40:50, Sumner third in 41:07. Fastest lap Isabel Prescott Selwyn 9:00. Boys Christchurch Avon Aidan Fitzmaurice 8:21, Brent Cameron 8:58, Tomo Hudson 8:48, Otto Church 8:24 in 34:31. Port Hills second 34:35 and University third 35:54. Fastest lap Thomas Newson Port Hills 7:43.

DUNEDIN

Lovelock Relays, University Oval – 7 May 2022
The Whippets won the 6x1500m relay in 24:37. Their team consisted of Sam Waldin 4:10, William Little 4:06, Connor Melton 4:02, David Lee 3:57, Michael Dawson 4:20 and James Harding 4:02. Hill City University were second in 26:39 and Leith third in 27:48.

Hill City University’s Zara Geddes 5:01, Liberty McIntyre Reet 5:33, Lila Rhodes 5:27 and Liliana Braun 5:00 won the senior women’s 4x1500m. Caversham were second in 22:43 and Leith third in 23:02. Master women: Hill City University 23:37, Leith 26:16, Caversham 27:37.

Master men: Leith 19:36, Hill City University 19:52, Leith 21:43.

International Results

USA

Penn Relays, Philadelphia PA, 28 April: Nick Moulai 5000m 14:23.44 PB (21). David Moore 5000m 14:26.18 PB (15RC).

Southern California Intercollegiate Athletic Conference, Track and Field Championships, Whittier CA, 1 May: Colin Kirkpatrick 3000m steeplechase 8:55.86 (1).

Brown Springtime Invitational, Providence RI, 1 May: Liam Back 800m 1:51.36 (4).

Yale Springtime Invitational, New Haven CT, 1 May: Violette Perry DT 45.35m (2).

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Combined Events Carleton College Northfield MN, 5/6 May: Grace Blanchette heptathlon 4143 points PB (3) (100m H 15.53 +0.9 PB 773, HJ 1.53m 655, SP 9.31m 484, 200m 28.43 +2.0 597, LJ 4.74m +0.9 490, JT 32.29m 520, 800m 2:35.61 624).

Twilight Open, Air Force Academy CO, 6 May: Welrè Olivier TJ 15.58m +0.4 (2).

Arkansas Twilight, Fayetteville AR, 6 May: Isaiah Priddey 1500m 3:43.37 PB (4), Craig Lautenslager 1500m 3:45.49 PB (8).

Oregon Twilight, Eugene OR, 6 May: Jeff Lautenslager 1500m 3:48.36 (4RB). Krystie Solomon 800m 2:13.83 (3RB).

Track Meet, San Juan Capistrano CA, 6 May: Sam Tanner 1500m 3:38.58 (4), Theo Quax 1500m 3:39.85 (5RB).

Lone Star Conference, Kingsville TX, 6 May: Leah Belfield 100m heats 11.53 +2.7 (1H1), 200m heats 24.03 +0.4 (1H3). 7 May: Leah Belfield 100m 11.48 +1.1 PB (2), fifth all-time NZ, 200m 23.65 0.0 PB (1), 15th all-time NZ.

Liberty League, Poughkeepsie NY, 7 May: Matthew Taylor 10,000m 31:41.82 PB (11).

Portland Twilight, Portland OR, 7 May: Alison Andrews-Paul 1500m 4:21.29 PB (4).

Oxy Invitational, Eagle Rock CA, 7 May: Colin Kirkpatrick 3000m steeplechase 8:46.96 PB (1).

JAPAN

Shizuoka International, Prefectural Shizuoka Stadium Fukuroi, 3 May: Brad Mathas 800m 1:46.10 (1), Yugo Shikata (Japan) was second in 1:46.49. 

Seiko Golden Grand Prix, Tokyo 8 May: Brad Mathas 800m 1:46.58 (1). Tori Peeters JT 60.40m (5).

CANADA

Toronto Half Marathon, 1 May: Katherine Camp 1:18:32 (1).

AUSTRALIA

Geelong Half Marathon, 24 April: Dave Ridley 1:06:13 (2).

Road and Trail Races Around the Country

AUCKLAND
O’Hagan’s 5km, Viaduct Harbour, 3 May: Simon Mace 16:18, David Atkinson 16:29, David Bagot 16:35. Maiya Christini 17:17, Carolina Guedes 21:40, Christine Adamson 22:12.

Rat Race 5km, Takapuna, 4 May: Ryan Williams 18:00, Tom Hanrahan 18:45, Tom Libby 19:06. Jacqueline Kemp 22:30.

OWHANGO
T42 Central Plateau 42.2km Trail Run, 7 May: Doug Moore 3:18:13, Scott Hotham 3:28:15, Barry Harrison 3:29:05. Christy Aish 3:31:24, Cath Braddock 3:55:01, Caris Teo 4:05:33.

WELLINGTON
XTERRA Starlight Run, Makara Peak, Karori, 7 May: 11km; David Haunschmidt 59:30, Asher Cook 1:02:29, James Murphy 1:03:31. Ali Wilson 1:10:23, Rosie Walsh 1:17:50, Amelia Harris 1:19:22. 6km; Darcy Mellsop 35:25, Matthew Collison 35:44, Chris Durno 38:28. Fiona Hayvice 39:59, Lucy Jurke 42:41, Gemma Kelly 43:29.

BLENHEIM
Saint Clair Vineyard Half Marathon, 7 May: Clinton Manderson 1:18:18, Ryan Marfell 1:23:47, Chris Cartwright 1:24:43. Emily Marfell 1:30:55, Stacey Goble 1:33:29, Polly Wilcox 1:33:42. 12km; Laura Smidt 50:27, Heidi Louden 53:58, Mary-Clare Delahunty 57:08. Nathan Mathieson 55:08, Geoffrey Shaw 55:29, Jesse Eising 58:56.

WANAKA
Southern Lakes Half Marathon, Cardrona Valley, 7 May: Brett Tingay 1:10:50, James Richmond 1:12:03 PB, Nathan Collins 1:12:14 PB, Mark Paterson 1:12:42, Fionn Forsyth 1:14:26, Simon Kerr 1:14:50 PB. Angela Waters 1:17:16 PB, Mel Aitken 1:18:11 PB, Annabelle Bramwell 1:20:35 PB, Fiona Love 1:21:20, Alyx Day 1:21:48 PB, Kristy Eyles 1:21:59 PB. 10km; Simon Cromarty 31:37 PB, Benjamin Britton 32:47 PB, Max Rickards 33:00. Hannah Oldroyd 34:38 PB, Anne McLeod 36:25 PB, Sophie Hicks 38:39.

X